Nejstarší lidé na světě. Kolika let se dožili?

David Šohaj

Tenhle rekord je suverénně jedním z těch úplně nejzajímavějších, ale zároveň si samozřejmě uvědomujeme i paradoxní nebezpečí jeho evidence. Žebříček tohoto druhu se totiž může změnit každým dnem – rychleji než kterýkoli jiný. Vydavatelé tištěné Guinessovy knihy rekordů to holt nikdy neměli úplně jednoduché. Dnes v době internetu si sestavení podobného přehledu přece jen můžeme dovolit… Při pozdějším čtení se ale přece jen raději předem podívejte na datum vydání. Pro širší záběr jsme se ale nakonec přece jen raději rozhodli zařadit i ty, kteří už bohužel nejsou mezi námi.

Jeanne Louise Calment

Na první místo jsme umístili Francouzku Jeanne Louise Calment, která se narodila 21. února 1875. Podle médií přežila svou dceru i vlastního vnuka. Zemřít měla 4. srpna roku 1997 – v neuvěřitelném věku 122 let a 164 dnů. Celý případ je ale sporný. Někteří vědci napadli vysoký věk této dámy s tím, že statisticky něco podobného opravdu není možné. Zejména pak zkoumali možnost, že její dcera Yvonne mohla v roce 1934 převzít identitu své matky. Podobná tvrzení dodnes nebyla uspokojivě prokázána ani vyvrácena. Jeanne se každopádně měla těšit až do těsného konce života poměrně velmi dobrému zdraví, i když poslední měsíc bojovala s postupující slepotou a hluchotou.

Sarah Knauss

Druhé místo v našem žebříčku zaujímá paní Sarah Knauss, která je oficiálně historicky nejstarším člověkem, který kdy žil na území Spojených států amerických. Sarah se narodila 24. září roku 1880 a zemřela 30. prosince 1999 ve věku 119 let a 97 dnů přirozenou smrtí v jednom pečovatelském domě ve městě Allentown ve státě Pensylvánie, kde strávila svých posledních devět let života. Až do konce svých dnů se těšila dobrému zdraví a její známí dodávají, že svůj život prožila rozhodně naplno.

Nabi Tadžima

Nabi Tadžima byla nejstarší obyvatelkou Japonska, o jejímž narození máme k dispozici jasné a nezvratné důkazy. Narodila se 4. srpna roku 1900 a zemřela 21. dubna loňského roku. Dožila se tak 117 let a 260 dní.

Lucy Hannah

V současnosti nejstarší známá žena afroamerického původu v novodobé historii. Lucy Hannah se narodila 16. července roku 1875 a zemřela 21. března 1993 – ve věku 117 let a 248 dní. Těsně před svou smrtí měla Lucy ještě (patrně omylem) tvrdit, že je jí už 118 let, ale vyšetřování na americkém úřadě sociálního zabezpečení ukázalo nepřesnost. V současnosti se podle oficiálních pramenů jedná o čtvrtou nejstarší osobu v dějinách.

Marie-Louise Meilleur

Na pátém místě nejstarších lidí novodobé historie najdeme Marii-Louise Meilleur, Kanaďanku s francouzskými předky. Narodila se 29. srpna roku 1880 a zemřela na cukrovku 16. dubna 1998. Její věk dosáhl 117 let a 230 dní.

Violet Brown

Violet Brown pocházela z Jamajky, kde se narodila 10. března roku 1900, a tam také 15. září roku 2017 zemřela – v úctyhodném věku 117 let a 189 dní. Za svůj bohatý život přivedla na svět celkem šest dětí, z nichž byli v den její smrti naživu čtyři. Brown se až do její smrti po zdravotní stránce dobře dařilo.

Témata:, ,