Největší hoaxy v historii aneb tomuhle lidi věřili

David Šohaj

Hoax je zavedený pojem pro většinou po internetu rozšiřované poplašné zprávy. Zjednodušeně řečeno se jedná o nejzákladnější a nejznámější podobu takzvaných fake news, fenoménu, který v posledních několika letech zaregistroval asi každý z nás. Zatímco některé hoaxy jsou čistě absurdní a mohou nám sloužit leda tak pro pobavení, některé jsou už nebezpečnější. Musíme si totiž na tomto místě uvědomit, že schopnost kritického myšlení nemá každý z nás stejně vyvinutou. A nenechte se zmást, rozhodně to není jen o inteligenci. Jde také o osobní zkušenosti, a především o vliv prostředí, ve kterém jsme vyrostli a které nás vychovalo. Například spousta nejenom starších lidí je dodnes přesvědčena o pravdivosti poučky, že „co je psáno, to je dáno“. A abychom přišli s nějakou pranostikou zase my, tak starého psa naučíš novým kouskům opravdu jen velmi těžko. Pojďme se podívat na pár známých hoaxů, které zamotaly hlavu i milionům lidí.

Válka světů v roce 1938

Speciálně pro tento případ je ještě zapotřebí dodat, že hoax rozhodně není novodobým úkazem a existoval ještě dávno před samotným vynálezem počítačů a internetového připojení. Válka světů je skvělý science fiction román od britského spisovatele Herberta George Wellse. Původně vyšel už v roce 1898 a pojednává o zákeřné mimozemské invazi na naši planetu. A díky této knize vznikl v roce 1938 patrně nejznámější hoax všech dob. Americká rozhlasová stanice CBS totiž 31. října (ve stejné datum, kdy v knize invaze vypukne) odvysílala tak realistickou inscenaci románu, že obratem vyvolala celonárodní paniku. Za dramatickým zpracováním stál Orson Welles a traduje se, že svým neuvěřitelně přesvědčivým kouskem chtěl širokou veřejnost upozornit na to, že by rozhodně neměli věřit všemu, co jim média jen tak naservírují.

Piltdownský člověk

Tento podvrh zkameleněniny byl „objeven“ v roce 1912 a zmátl vědce doslova po celém světě. To, že se jedná o padělek, se konečně povedlo odhalit až v roce 1953. Ve skutečnosti se nakonec jednalo o fosilii středověkého člověka, kterou dodnes neznámý pachatel šikovně spojil s dolní čelistí mrtvého orangutana. Mezi nejvážnější podezřelé patří amatérský paleontolog Charles Dawson.

Špagetový strom

Britská mediální stanice BBC je ve světě ikonou pro důvěryhodné a seriózní zpravodajství. Na apríla roku 1957 se ale něco změnilo. Zprávy ukazovaly jednu fiktivní švýcarskou rodinu, která vesele sklízí úplně čerstvé nudle ze špagetovníku, který jim jen tak ledabyle rostl na zahradě. Zpravodajství sledovalo osm milionů lidí z několika zemí a spousta z nich si neuvědomilo, že se jedná pouze o povedený aprílový žertík.

Příšera z jezera Loch Ness

Vodní příšera z jezera Loch Ness už patří mezi takový folklor zemí severní Evropy. Během posledního století se navíc objevily desítky zaručeně autentických fotografií, nakonec se ale vždy ukázalo, že se jedná o více či méně vydařené padělky. Nebo se alespoň nepodařilo prokázat jejich věrohodnost. Asi nejznámější fotografii Nessie publikoval v roce 1934 britský doktor Robert Wilson. Novinový deník Daily Mail tehdy dokonce najal lovce senzací jménem Marmaduke Wetherell, aby příšeru pronásledoval. O mnoho let později, v roce 1994 ale jeho švagr odhalil, že se jednalo pouze o podvrženou fotografii vytvořenou pomocí docela obyčejné dětské hračky.