Největší komiksové postavy všech dob. Kterou máte nejradši?

David Šohaj

Komiks jako médium toho za posledních ani ne sto let stihnul opravdu mnoho. Z tak trochu podivné oddechové zábavy pro děti se z něj stala plnohodnotná platforma pro aspirující výtvarníky i scénáristy. Komiks si vydobyl svůj respekt. Dnes se s jeho postavami setkáváme doslova na každém rohu, ironií osudu ale zůstává, že třeba takoví autoři kultovního Supermana za něj nikdy vlastně moc peněz nedostali. A to jsme jeho fenomenální převlek a vlastní mytologii mohli nejednou vidět v kinech nebo na televizních obrazovkách. Dnes je ale vše už jinak. Které komiksové postavy se proslavily nejvíce? A jaký byl vlastně jejich původ?

Superman

Ano, tenhle žebříček by prostě nemohl uvést nikdo jiný. Zakřiknutý novinář mimozemského původu Clark Kent se v případech nouze stává Supermanem, neohroženým bojovníkem za spravedlnost. Jeho postava byla stvořena už v roce 1932. Vzešel z pera amerického pisálka Jerryho Siegela a původem kanadského výtvarníka Joe Shustera. Svou myšlenku takřka okamžitě prodali do firmy Detective Comics Inc., z níž se později vyklubal komiksový gigant DC Comics. Od roku 1938, kdy se postava Supermana poprvé představila širší veřejnosti, se okamžitě stal komiks hitem. Dnes jej známe úplně všichni.

Batman

Další vlaštovka stáje DC Comics. Netopýří muž je v civilu miliardářem Brucem Waynem, kterému v dětství zavraždili oba rodiče. Žije v bájném Gotham City, kterým už po dlouhé generace zmítají zločin a kriminalita. Postavu stvořili Bob Kane a Bill Finger v roce 1939. Původně se postava jmenovala Bat-Man, během následujícího roku ale bylo jeho jméno drobně pozměněno. Batmanův osud je v zásadě stejný jako ten Supermanův, společně dodnes tvoří vůbec největší odbytovou devízu vydavatelství DC Comics.

Spider-Man

Vůbec nejznámější postava z pera legendárního Stana Leeho, který nás loni bohužel navždy opustil. Jeho hrdinové, které zrodil ve vydavatelství Marvel Comics, byly na tehdejší komiksový svět takovou příslovečnou pěstí na oko. Jeho hrdinové se Spider-Manem v čele totiž nebyli tak jednoznační klaďasové bez sebemenších problémů. Peter Parker, což je civilní jméno právě Spider-Mana, třeba řeší doslova jeden životní problém za druhým. Čtenář často ani nevěděl, jestli mu ty nadlidské síly byly v konečném důsledku spíše ku prospěchu nebo na škodu. Stan Lee pro Marvel pomohl vytvořit také hrdiny, jako jsou Fantastic Four, X-Men, Thor nebo Iron Man, Spider-Man ale dodnes patří mezi jeho největší úspěchy. A nic nenasvědčuje tomu, že by se to v blízké budoucnosti mělo jakkoli změnit. Další filmové zpracování je již v přípravě.

Flash

Flash je další silnou zbraní vydavatelství DC Comics. Jeho popularita v průběhu desetiletí sice tu a tam docela značně kolísala, ale své místo si na komiksové scéně obhájil. Dnes je hlavním hrdinou úspěšného televizního seriálu a tím pádem jdou na odbyt i komiksy. Více než možná kdy předtím. Postavu původně stvořili Gardner Fox a Harry Lampert už v roce 1940, Barry Allen ale přitom vůbec nebyl jeho první civilní identitou. V tom se současný seriál s komiksovou předlohou dost podstatně rozchází. Úplně prvním Flashem byl od roku 1940 až do roku 1951 Jay Garrick – i s jeho identitou si ale seriál poradil. Komiksová univerza jsou zkrátka tvárným světem.