Největší přání? Svoboda, říká Aneta Langerová v novém dokumentu

Redakce

Jsou dva druhy přání: konkrétní a mnohdy nesplnitelná, například vyléčit zlou nemoc anebo vydělat hodně peněz. A pak ta, která směřují k životu jako takovému – k životu v klidu, míru, svobodě a demokracii.

Jsou tu ale také lidé, kteří vědí, že štěstí je pocit, který člověk musí najít sám – uvnitř sebe. Tito lidé pak po malých krůčcích dělají všechno proto, aby tohoto pocitu dosáhli; stěhují se na venkov, pořizují si zvířata a velkou rodinu anebo odjíždějí nezištně pomáhat potřebnějším, protože vědí, že takhle to vždycky chtěli.

To je asi nejzajímavější poselství nového dokumentu Olgy Špátové (28) Největší přání, které zachycuje hodnoty a přání mladých lidí, již vyrůstali po revoluci v roce 1989. Největší přání navazuje tematicky i časově na dva předchozí dokumenty stejného jména, jež v letech 1964 a 1989 natočil Olžin otec dokumentarista Jan Špáta.

"Natáčela jsem s těmi, kteří chtějí v životě něco dokázat, směřují za svým cílem, pomáhají ostatním, ale také ty, kteří se ocitli v bezvýchodné situaci," říká Špátová. V Největším přání tak uvidíme příběhy mladých lidí, kteří se ocitli ve vězení a jejich největší přání je začít žít dobrý život na svobodě, mladou ženu s rakovinou, která se snaží co nejplnějí prožít zbytek života se svou rodinou, anebo slepou klavíristku, pro níž není největší přání vidět, ale žít spokojený život s partnerem.

Na druhé straně pak Špátová představuje i "odlehčenou" stránku věci, například sportovní fanoušky, pro něž je akutálně největší přání výhra České republiky v hokeji.

V dokumentu se mihne i zpěvačka Aneta Langerová, pro krerou je největším přáním neztratit svobodu. Pro špičkového dirigenta Jakuba Hrůšu je zase největší přání udržet balanc mezi prací a osobním životem.

"Mladí lidé v mém filmu jsou sebevědomější a otevřenější než v dílech mého otce. To jsem čekala, protože oba díly vznikaly v době totality. Často se setkávám s tím, že největší přání mladých kluků je věrná láska a založení rodiny. Holky zase na prvním místě chtějí jít za svou kariérou," poukazuje na hodnotové změny Špátová.

Snímek jde do kin 20. září 2012. Více o filmu se dozvíte na webu nejvetsiprani.cz. (sli)