Nejvyšší lidé na světě. Kolik měří?

David Šohaj

Věděli jste, že podle oficiálních statistik pocházejí nejvyšší lidé na světě z Nizozemska? Průměrná výška zdejšího obyvatelstva dosahuje u mužů 1,838 metru a u žen 1,71 metru. To jsou na průměr už docela vysoká čísla, že? Přesto ale nejvyšší člověk v doložené historii nepochází z evropského ráje dřeváků, sýrů a tulipánů, ale ze Spojených států. Pojďme se tedy podívat na ty největší dlouhány na naší planetě.

Robert Wadlow

Američan Robert Wadlow se narodil 22. února roku 1918 a podle záznamů Guinessovy knihy rekordů dodnes platí za nejvyššího člověka na světě. Měřil neuvěřitelných 272 centimetrů, což je výška, kterou by mu mohli závidět všichni hráči NBA v dějinách. Zemřel už ve věku 22 let kvůli infekci levého kotníku. Nikdy sice nepoužíval kolečkové křeslo, při chůzi ale potřeboval trvalou oporu. V dolní části svých nohou měl totiž jen velmi malou schopnost citu.

John Rogan

I na druhém místě najdeme dlouhána původem ze Spojených států. John Rogan se narodil 16. února 1868 (všimli jste si, že únor je patrně požehnaným měsícem nejen pro zamilované, ale i pro ty vysoké?) a zemřel v září roku 1905 – v 37 letech. Extrémně vysocí lidé se bohužel příliš vysokého věku nedožívají. John v dospělosti měřil neuvěřitelných 267 centimetrů, jen o pět centimetrů méně než světový rekordman.

John F. Carroll

Američan je i na třetím místě, tentokrát je ale jeho výška trošku sporná a lidé z Guinessovy knihy jeho rekord nikdy oficiálně neuznali. Fakticky měřil totiž „pouhých“ 244 centimetrů, trpěl ale genetickým špatným zakřivením páteře a pokud bychom jeho výšku přepočítali při předpokladu zdravých zad, číslo by dosáhlo až na 264 centimetrů. John Carroll žil v letech 1932 až 1969. Dožil se jen 37 let, stejně jako výše zmíněný John Rogan.

Leonid Stadnyk

Konečně nějaký Evropan. Leonid Stadnyk pocházel z Ukrajiny, Guinessova kniha rekordů ale neuznala ani jeho rekordmanství. Tentokrát ale jeho vlastní chybou, odmítl totiž jejich kontrolní přeměření podle platných standardů. Jeho výška ale měla dosahovat úctyhodných 257 centimetrů. Jeho boty měly mít velikost 24,5 čísel podle amerického číslování. Žil v letech 1970 až 2014. Zemřel ve věku 44 let. Jeho nadměrný růst nejspíš začal ve třinácti letech, kdy prodělal těžkou operaci mozku. Vyvinul se mu totiž velký nádor hypofýzy, který následně vylučoval nadměrné množství růstového hormonu. Dvacet let po operaci ale lékaři zjistili, že nádor nějakým záhadným způsobem zmizel.

Väinö Myllyrinne

Na pátém místě najdeme Fina jménem Väinö Myllyrinne. Ten už byl oficiálně změřen lidmi z Guinessovy rekordmanské knihy. Měřil 251,4 centimetrů. Narodil se 27. února (zase ten únor!) roku 1909 a zemřel 13. dubna 1963 ve věku 54 let. Zvlášť zajímavá je potom jeho dlaň. Tu mu lékaři změřili ještě asi měsíc před jeho smrtí a naměřili hodnoty 34 centimetrů. Dodnes se tak jedná o největší změřenou ruku v moderní historii člověka.