Nejznámější zástupci Klubu 27

David Šohaj

Klub 27 je dnes už poměrně notoricky známým označením, ale pro jistotu přece jen krátký úvod – tento název vznikl pro pomyslný prominentní sestavu hudebníků a umělců, kteří se dožili pouze 27 let. Je poměrně neuvěřitelné, kolik jich dohromady už je. Neslavně proslulé heslo „žít rychle, umřít mladý“ je bohužel stále aktuální. Kdo tedy patří mezi nejznámější zástupce Klubu?

Kurt Cobain

Legendární frontman kapely Nirvana je bezesporu nejslavnějším zástupcem Klubu 27. Jeho tragická sebevražda otřásla fanoušky po celém světě, stejně jako širokou veřejností. Geniální hudebník se ale již dříve údajně svěřil své sestře s tím, že by se jednou rád zařadil mezi věčné „sedmadvacátníky“. Kurt byl těžce závislý na heroinu, stejně jako jeho partnerka Courtney Love. Ještě před smrtí byl několikrát hospitalizován. Když se 8. dubna roku 1994 zastřelil brokovnicí, našli u něj dopis na rozloučenou, kde mimo jiné zazněl i úryvek ze slavné písně Neila Younga: „It’s better to burn out, than to fade away“, tedy „Je lepší shořet, nežli vyhasnout.“

Jimi Hendrix

Legendární muzikant, který pomohl formovat současnou podobu snad všech žánrů, byl nalezen mrtev 18. září roku 1970. Měl se předávkovat prášky na spaní a následně se udusit vlastními zvratky. I okolo Hendrixovy smrti vznikla řada různých konspiračních teorií. Jedna z nich například tvrdí, že Jimi měl být mrtev již během jeho převozu do nemocnice. Na jeho oblečení bylo kolem krku nalezeno značné množství rozlitého červeného vína. To teoretikům nahrává v tom, že Hendrixe se možná mohl někdo pokusit udusit záměrně.

Amy Winehouse

Tragicky zesnulá zpěvačka patří k posledním přírůstkům neslavně proslulého klubu. Zemřela 23. července roku 2011. Mrtvou ji nalezl její bodyguard v jejím domě v Londýně. Příčina smrti byla dlouho nejasná, ale nakonec se ukázalo, že se měla otrávit alkoholem. Měla mít více než čtyři promile. Amy byla několikrát hospitalizována právě kvůli těžké závislosti na alkoholu, a dokonce i drogách. O této problematice zpívá ve slavné písni Rehab.

Janis Joplin

Kultovní zpěvačka a výjimečná textařka byla nalezena mrtvá 4. října roku 1970. Na vině mělo být předávkování heroinem, na kterém byla dlouhodobě závislá. Právě závislost na těch nejtvrdších drogách v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století bohužel k rock’n’rollu tak nějak patřila. Janis Joplin dodnes patří k nejvýznamnější představitelce tzv. „bílého soulu“. Jako rocková zpěvačka a extrémně talentovaná kytaristka vydala několik legendárních desek hned s několika kapelami a hudebními uskupeními. Její tvorba je absolutně nadčasová a za svůj krátký život toho na hudební scéně stihla opravdu hodně.

Brian Jones

Brian Jones byl jedním ze zakládajících členů legendárních Rolling Stones. Možná nevíte, že původně byl frontmanem kapely právě on, ne Mick Jagger. Byl to talentovaný multiinstrumentalista, ale jeho hlavním nástrojem byla kytara. Brianova pozice v kapele byla postupně silně zastíněna právě Jaggerem a Keithem Richardsem. Brian totiž více času než hudbě věnoval drogovým neřestem a sexuálním skandálům. Nakonec stále úspěšnější rockovou kapelu v roce 1969 dobrovolně opustil. Jen o necelý měsíc později byl nalezen mrtev v bazénu u svého domu. Okolnosti jeho úmrtí nikdy nebyly zcela uspokojivě vyjasněny. I on je představitelem Klubu 27 a navždy bude zakladatelem snad nejvýznamnější rockové skupiny v historii.