Nenechte si ujít unikátní výstavu českého fotografa. V galerii najdete jeho skvělé snímky

Redakce

Od 25. února do 3. dubna 2016 proběhne v Nikon Photo Gallery na pražském Újezdě obsáhlá výstava fotografa Vojtěcha Vlka s provokativním názvem TranSpiRituals. Autor na více než 50 snímcích představuje průřez černobílou dokumentární a portrétní tvorbou s duchovní tematikou.

Projekt Vojtěcha Vlka s názvem TranSpiRituals přináší černobílé dokumentární i portrétní fotografie mapující spiritualitu a rituály napříč světovymi náboženstvími. Dokumentům či fotoesejům o lidech a komunitách mimo hlavní proud, kteří hledají duchovno, se autor věnuje již od počátků své tvorby. 

V prvním ročníku studia UMPRUM dokumentoval práci sester boromejek ve svých rodných Moravských Budějovicích, později na stáži v Jeruzalémě vznikl soubor fotografií z Izraele a Palestiny. V Praze pak dokument „Capuccini“ ze života bratří kapucínů na pražské Loretě či kniha fotografií z premonstrátského kláštera v Innsbrucku.

V nedávnych letech podnikl Vojtěch Vlk několik cest za křesťanskymi velikonočními rituály na Filipíny, do Mexika a do španělské Andalusie, z nichž přivezl sérii působivych záběrů. Ty ještě doplňují fotografie ze života a portréty „svatých mužů“ Sádhuú z indického Váránasí.

Zároveň s výstavou vychází stejnojmenná kniha. Úvodního slova se ujal teoretik fotografie Josef Moucha, který autorovu snahu shrnuje takto:

Vojtěch Vlk skládající dohromady pestrou mozaiku religiozity se při svém poutnictví ptá, čím se různé konfese liší. Prostřednictvím volné tvorby pak nehledá nic menšího než podstatu lidství. (…) V zásadě tedy běží o svědectví, kam až je člověk ve snaze o transcendenci připraven zajít.“

Umělkyně fotí tlusté ženy, tohle je výsledek

Režisérka nafotila mystické fotografie, které vám vyrazí dech