Nevědomí: Skvělé pokoukání na svět po záhubě

Stefan-Titka

Tom Cruise znovu nastupuje proti mimozemšťanům, tentokrát ve velkolepém sci-fi od režiséra filmu Tron: Legacy 3D Josepha Kosinskiho. Film je výborný hlavně po vizuální a zvukové stránce, na které má velký podíl francouzský projekt M83.

Je složité nastínit děj filmu Nevědomí tak, aby člověk neprozrazoval příliš mnoho. Jestli si chcete podívanou pořádně užít, pravděpodobně byste měli úplně ignorovat nejen trailer, ale i oficiální text distributora, který vynáší ven víc, než se sluší. Nevědomí má totiž několik dějových zvratů, které, i když je můžete poměrně snadno rozklíčovat dopředu, jsou pořád hybnou silou vyprávění. Plus neskutečně vypiplanou audiovizuální stránku.

Jack (Tom Cruise) má na Zemi, která je po atomové válce s mimozemšťany zpustošená, za úkol udržovat v chodu zbývající důležité objekty pro přežití lidstva. Zatímco jeho partnerka a kolegyně v jedné osobě Victoria (Olga Kurylenko) se nemůže dočkat, až bude jejich mise na nehostinné planetě u konce, Jack má pro Zemi stále nostalgickou slabost. Navíc se mu stále častěji vracejí podivné vzpomínky na život před válkou (už jsem zmiňoval, že Jack i Victoria prošli výmazem paměti?)

Minimálně první půlhodina je přímo skvostná. Režisér Joseph Kosinski (Tronrecenze) buduje svůj svět velmi pozvolna, dlouho si dokonce vystačí jen se dvěma herci. Jako byste sledovali komorní drama, které má ambici být něčím větším než jen obyčejným jarním blockbusterem. Film totiž ze začátku koncentruje pozornost na osamocenou hlavní postavu a dává tak vzpomenout na snímky z ranku Tarkovského Solaris nebo Kubrickovy 2001: Vesmírné odysey.

Jakmile ale režisér od tohoto modelu ustoupí a do popředí se začnou drát jiné postavy a „standardní“ příběh, kouzlo filmu postupně vyprchává a Nevědomí až sklouzne do předvídatelné, téměř nudné žánrové škatulky na efekt.

Při tom máme pořád na co koukat. Vizuálně je Nevědomí opravdu podmanivé, zvlášť na IMAX plátně, pro které vzniklo. Ne snad, že by film přicházel s bůhvíjak revolučním designem budoucnosti, jde spíš o bezchybnou souhru více faktorů – od výborných triků, výpravy, kostýmů až po rekvizity. Je to vizuální harmonie s velmi minimalistickým, skoro až utilitárně jednoduchým stylem, v rámci kterého nesmíme zapomenout ani na soundtrack, který obraz skvěle doplňuje. Pamatujete na zjevení, jakým byli Daft Punk v Tronovi? I nyní sáhl režisér po francouzské formaci, tentokrát s kryptickým názvem M83. Její duše Anthony Gonzalez dokáže být epicky rozmáchlá i komorní.

http://www.youtube.com/watch?v=zhHZaJAfFsI

Návštěvu kina v souvislosti s Nevědomím určitě zvažte. Je to pastva pro oči i uši, i když do absolutního diváckého zážitku filmu přece jen něco chybí.

Nevědomí
Sci-Fi/Akční
USA, 2013, 124 min
Režie: Joseph Kosinski
Hrají: Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko a další
Hudba: M83

Témata:,