Nevíte, jestli si pořídit domu kočku, nebo psa? Zkuste kočku se psí povahou

Lucie Bryndová

Je to náročné. Na dítě se ještě necítíte, ale doma je vám tak nějak smutno. Máte rádi zvířátka a chcete si nějaké pořídit. Jenže nejste celý den doma a hledáte zvíře, se kterým se budete moci mazlit. Takže rybičky a pes nepřichází v úvahu. Psa musíte venčit a rybičky si moc nepohladíte. Jaké zvíře teda vybrat?

Nejlepší alternativou se zdá být kočka. Co když ale máte rádi psi a máte strach, že by vám pořízení kočky psí oddanost a neustálý zájem o vás nenahradilo? Pak je pro vás skvělou, možná i překvapivou volbou sibiřská kočka. Kdo její povahu nezná, ten nepochopí, ale opravdu je to šelma, která má na první pohled všechny atributy kočky. Jenže uvnitř se ukrývá pes!

Hurá na kočičí dostihy!

Sibiřka je kočička, která si po svých divokých předcích zachovala nejen vzhled, ale i loveckou vášeň. Zároveň je skvělou společnicí s dobrou povahou. Je extrémně kontaktní, fixovaná na člověka a strašně hravá. Kdo by očekával nudného pecivála, tak se plete. Se sibiřkou zažijete doma neuvěřitelné hry, „kočičí dostihy“ (umí totiž skvěle lítat – jako blázni) a hodiny mazlení.

Pokud vám je milé, když s vámi bude kočička trávit téměř veškerý čas, od momentu, kdy jen vkročíte do vašeho obydlí, kdy vás přivítá jako pejsek, a pak už se od vás nehne, je pro vás sibiřka nejlepší volbou. Tyhle čičiny se rády aktivně účastní rodinného života a jsou strašně zvídavé.

Pozor ale dávejte na to, abyste kočku nenechávali doma celé dny samotnou, samotu moc dobře nesnáší. Pokud tedy docházíte denně do práce a nepracujete z domu či víc flexibilně, určitě si pořiďte kočičky rovnou dvě, aby se spolu zabavily, když zrovna nebudete s nimi.

S touhle číčou se můžete i koupat

Jste u koček zvyklí na to, že se extrémně bojí vody? To se vám se sibiřkou nestane.

Ona vodu dokonce vyhledává! Proto se nedivte, když ji najdete po sprchování válet se v mokrém sprchovém koutu nebo ve vaně.

Zajímavosti

Plemeno bylo vyšlechtěno v Rusku, původně se jí říkalo ruská dlouhosrstá. Až v roce 1997 byl uznán název sibiřská kočka. Vyskytuje se ve všech barevných mutacích, kromě siamské.

Sibiřská kočka se vyznačuje dlouhou srstí, která ale nevyžaduje náročnou péči. Má samočistící schopnost. Při výběru krmení myslete na to, že sibiřkám prospívá vyvážená strava s přídavkem mořských řas. Kočku můžete chovat i v bytě, ale pozor na vysoké teploty, aby si udržela krásnou srst.