Nevíte, kam v ČR na dovolenou? Máme pro vás 3 tipy

Eva Vogelová

Peníze skoro došly, ale vy se toužíte vydat někam na dovolenou? Nemusíte jezdit nikam daleko, stačí, když zůstanete v České republice. Možná se budete divit, ale máme tady skvělá místa, která rozhodně za vidění stojí. Jaká to jsou?

Kutná hora a kostnice v Sedlci

Město Kutná Hora se v roce 1995 ocitlo na Seznamu světového dědictví UNESCO. Název souvisí s historií. Ve středověku se tu tavilo stříbro a těžila stříbrná ruda. Historické centrum vám patrně svojí krásou vezme dech. Srdcem Kutné Hory je pozdně gotický chrám sv. Barbory, který svojí velkolepostí může s přehledem konkurovat i chrámu sv. Víta v Praze. Hned vedle najdete kapli Božího těla a Jezuitskou kolej. Z historického centra si můžete užít i výhled do okolí. Nezapomeňte navštívit České muzeum stříbra.

Kousek od Kutné Hory leží Sedlec, kde se nachází Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Co nesmíte na své dovolené vynechat, je kostnice, která byla vybudována v podzemní části hřbitovní kaple Všech svatých. Najdete tu ornamenty z lidských kostí. Údajně na toto místo přinesl jeden opat hrstku země z Božího hrobu v Jeruzalémě. Z tohoto důvodu tu chtěli být najednou všichni pohřbení, proto je tu tolik kostí. Kostnici v Sedlci navštěvuje spoustu turistů i ze sousedních států, stala se v Evropě velmi populární.

Adršpašské skály

Pokud byste se rádi podívali někam do přírody, navštivte Adršpašské skály, které jsou součástí národní přírodní rezervace. Nikde jinde v ČR neuvidíte větší a hezčí skalní městečko. Skály mají různé tvary a často podle toho, jak vypadají, se také jmenují.

Na tomto místě se nachází patrně jedno z nejhezčích jezer, které tu máme – Pískovna. Natáčelo se u něj i několik pohádek, jedna z nich je Peklo s princeznou. Hlavní protagonisté se v jezeře dokonce koupali. Tečou tu dokonce i vodopády. Místo je bohaté na flóru a faunu. Adršpašské skály jsou odděleny Vlčí roklí od Teplických skal. Ty vám doporučujeme navštívit také.

Lázeňský trojúhelník (Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně)

Pokud chcete relaxovat a zároveň poznat nová místa, navštivte Karlovy Vary, Mariánské nebo Františkovy lázně. Nejlepší by bylo, kdybyste se podívali všude. Městům se říká lázeňský trojúhelník, a to z jednoduchého důvodu. Když je všechny tři spojíte čarou na mapě, vytvoří trojúhelník.

Každé město je svým způsobem unikání. V Karlových Varech se můžete procházet po úchvatných kolonádách a k tomu si vyjet lanovkou na rozhlednu Dianu. Najdete tam chrám svatého Petra a Pavla. Jde o nejvýznamnější pravoslavný chrám v ČR.

V Mariánských lázních kromě kolonády najdete i Zpívající fontánu. Rozeznívá se každou lichou hodinu. Na tomto místě často pobýval velký básník J. W. Goethe a v jeho domě nyní najdete městské muzeum.

Františkovy lázně jsou nejmenší, ale to jim rozhodně neubírá na kráse. Na rozdíl od výše dvou zmíněných měst tady budete mít poměrně klid od lidí. Symbolem města je socha Františka. Žena, která na ní sáhne, prý otěhotní. Sám František prý dokáže vyléčit ženskou neplodnost. Pokud se snažíte o početí a nejde vám to, navštivte ho. Všechna tři města spojují léčebné procedury, kolonády, termální prameny a lázeňské oplatky. Co víc si přát? Tady máte všechno.