Než přijde robot…

Stefan-Titka

Myšlenka filmu Den, kdy se zastavila Země je moc krásná na to, aby člověk film rovnou odsoudil. Na Zemi přistane Klaatu (Keanu Reeves), zástupce mimozemských civilizací, který žádá o možnost předstoupit před vládce Země a přednést jim své poselství. Jeho mise: zachránit planetu Zemi před námi samotnými. Namísto audience u státníků ho ale zavřou do laboratoře a podrobí řadě testů. Vzhledem k tomu, že Klaatu má rozhodnout o definitivním vyhlazení lidstva z povrchu Země, není to pro naši civilizaci moc dobrý začátek.

Film je remakem stejnojmenného snímku Roberta Wise z roku 1951, který ve své době velmi čitelně zdůraznil paralelu filmového příběhu a skutečných událostí (éra atomového zbrojení, tzv. studené války, atd.). Sci-fi žánr filmu se tehdy stáhl do pozadí před ohromnou myšlenkou, která byla ve své jednoduchosti velice působivá – co kdyby lidstvo mohlo být souzeno za svoje činy spáchané na Zemi? Něco na způsob Soudného dne, kdy dostaneme poslední šanci polepšit se a zvrátit tak možná příští osud lidstva.

Režisér Scott Derrickson, který má na kontě velmi dobře přijatý snímek V moci ďábla, usedl za režisérskou stoličku v roce 2008 a snaží se o to, co se Robertu Wisemu podařilo již v roce 1951 – vyburcovat společnost naléhavou výpovědí o naší době, donutit ji i k zamyšlení. Tento remake vás ale pravděpodobně donutí přemýšlet o tématu pouze do chvíle, než se objeví obří robot, který začne ničit tanky, budovy atd. Film se snaží o věrný přepis originálu, ale to, co nejspíš kdysi fungovalo v kontextu tehdejší „naivní“ doby, dnes nevychází. Spojení brakových sci-fi prvků do hávu společenské agitky s velkým poselstvím, navíc hozené do blockbusterového formátu, je něco, co si snad i protiřečí.

Pokud budete chtít film nějakým způsobem procítit, nejspíš se budete muset povznést nad naivní dialogy, nefungující scény plné patosu, kdy vám tvůrci naservírují děti s pokleslými rameny nad hroby svých otců, ubrečené maminky, které se loučí s dětmi, nebo jednotvárný (nicméně pro roli přesný) výraz Keanu Reevese. Ten se po celý film jen tak popojíždí v autě s Jennifer Connelly, aniž byste nějak výrazně vnímali kam a proč. Když už by člověk měl tendenci napojit se na „intimní“ linii hlavních hrdinů, přichází na scénu obří robot (vykonavatel Apokalypsy), který pro diváka 21. století, i toho libujícího si v žánru sci-fi, představuje už hodně silné kafe. Nemluvě o samotném závěru, který namísto očekávaného zamáčknutí slzy zanechá jen cynický úsměv na rtech. Takoví mimozemšťané ve Dni nezávislosti možná neměli úplně prvotní úmysl obrodit naši civilizaci, ale rozhodně měli styl. A vlastně se k fungování našeho světa vyjádřili ve výsledku mnohem výrazněji než sentimentální mimozemšťan Klaatu.

Den, kdy se Země zastavila
USA, české titulky, 103 minut
režie Scott Derrickson, hrají K. Reeves, J. Connelly, John Cleese, K. Bates