Nicki Minaj, Iggy Azalea, Azealia Banks: Kdo vyhrál holčičí rapovou bitvu?

sindlauerovamarta

Letos své desky vydaly hned tři významné zástupkyně holčičího rapu. Stálice Nicki Minaj přichází se třetí řadovkou, Azealia Banks po třech letech handrkování s labelem vydala konečně debut a nováček Iggy Azalea aspiruje na status Eminema v sukni. Jak dopadla jejich bitva? Naše speciální trojrecenze určí vítěze, poraženého i něco mezi tím.

Azealia Banks: *unda sem, *unda tam… a k tomu jedna z nejlepších desek roku

Při pohledu na její twitterové řádění člověk snadno nabyde dojmu, že Azealia Banks je nenapravitelný attention-freak se spoustou drzých keců a nulovým talentem. Třiadvacetiletá chuligánka z newyorského Harlemu to má ale v hlavě dobře srovnané. A že se to v jejím slovníku hemží samými píp? S ohledem na její nešťastné dětství, neustálá vztahová fiaska i trnitou cestu ke slávě se to dá pochopit. A snad i tolerovat. Navíc Banks dokáže své pocity podat tak, že z toho všeho jako notorická dlaždičkářka nakonec ani nevyjde. 

Poslechněte si Azealiu Banks v Youradiu

Podobně divoký jako Azealin život  je i debutové album Broke With Expensive Taste. Dá se přirovnat k džungli. Zprvu se v ní cítite sami a nevíte, co a odkud na vás vyskočí. Pak si na hru přírody zvyknete a nakonec se vám z bažin a lián ani nebude chtít ven. Během šedesátiminutové procházky pralesem zažijete něco jako schizofrenický, převážně vysamplovaný eintopf hip-hopu, housu, r’n’b, latiny, jazzu a nasládlhé plážového popu. Ze všech stran se ozývají opičí skřeky (vynikající Idle Delilah) či jakési ump shigga bum parrum pump (Miss Amor, Yung Rapunxel) nebo dokonce španělština (Gimme a Chance). Chce to trpělivost, protože skrz nejšpinavější slang a flow měřitelný jedině v jednotkách světelných let nejde hned poznat, jak nekompromisní Azealiny texty jsou. 

Broke With Expensive Taste je šílená, ale skvělá deska, o které sama Banks prohlásila, že je „pro lidi, co nemají v hlavě nakydáno, jsou divní, vybíraví a hlavně chytří“. V oblasti ženského rapu se dá hovořit o průlomovém albu, které předurčuje nový žánrový trend. Tak pestrá a zároveň ucelená nahrávka tu už dlouho nebyla.

Azealia Banks – Broke With Expensive Taste
Koule.cz dává:
85%
Vydavatelství: Prospect Park
Celkový čas: 60:19
Seznam skladeb: Idle Delilah, Gimme A Chance, Desperado, JFK (feat. Theophilus London), 212 (feat. Lazy Jay), Wallace, Heavy Metal and Reflective, BBD, Ice Princess, Yung Rapunxel, Soda, Chasing Time, Luxury, Nude Beach A-Go-Go, Miss Amor, Miss Camaraderie          

Nicki Minaj: Ve velkém zadku velký talent

Zdálo by se: konec srandy, došly jí nápady. Nicki Minaj zahodila všechny outfity z marťanského outletu i četná alter-ega, spolu s nimi odhodila také zábrany a otevřela třinácté komnaty: rozchod s dlouholetým partnerem, potrat v patnácti, pokus o sebevraždu. Všechno jen v náznacích, aby zbylo nějaké vyprávění na další desky, a přitom lyricky silné a nekompromisní. 

Legrace je tu ve srovnání s rozjuchanou deskou Pink Friday: Roman Reloaded skutečně poskrovnu. Praštěnější Nicki zastupují jen skladba na hranici paskvilu Anaconda (zpráva) a peprná Trini Dem Girls (kde pum pum má jiný význam, než byste čekali).

Poslechněte si Nicki Minaj v Youradiu

A hity? Ty jdou zpěvačce pořád stejně dobře. The Crying Game s neobvyklou hostovačkou od Jessie Ware a pro Minaj netypickou kytarou, skvěle vysamplovaná Buy a Heart nebo emo R’n’B Pills N Potions. Z erotikou sálající Feeling Myself Beyoncé by zčervenal i Radim Uzel a Nicki v ní zase jednou předvádí svou pozoruhodnou schopnost popsat sex těmi nejzvláštnějšími metaforami. 

Škoda jen takového množství hostovaček. Minaj by většinu písniček hravě utáhla sama, navíc angažovat na každou desku rapera za zenitem Lil Waynea jako vděk za to, že ji objevil, už je přinejmenším trapné. A ani pětaosmdesát minut stopáže nezakryje určitou předvídatelnost skladeb, ačkoliv i to tak nějak zapadá do celého konceptu „normalizace“ raperky.

Nicki Minaj na to jde chytře: utáhla ventil potrhlosti, nedopustila, aby se fanoušci její bláznivosti přesytili, a ukázala, že má co nabídnout i bez barevných serepetiček. A protože hýžděmi jsme začali, hýžděmi i končíme: The Pinkprint je sice dobrá deska, ale na zadek si z ní nikdo nesedne.

Nicki Minaj – The Pinkprint
Koule.cz dává:
70 %
Vydavatelství:
Young Money

Celkový čas: 83:28
Seznam skladeb: All Things Go, I Lied, The Crying Game (feat. Jessie Ware), Get On Your Knees (feat. Ariana Grande), Feeling Myself (feat. Beyoncé), Only (feat. Chris Brown, Drake & Lil Wayne), Want Some More, Four Door Aventador, Favorite (feat. Jeremih) , Buy a Heart (feat. Meek Mill), Trini Dem Girls (feat. Lunchmoney Lewis), Anaconda, The Night Is Still Young, Pills N Potions, Bed of Lies (feat. Skylar Grey), Grand Piano, Big Daddy (feat. Meek Mill), Shanghai, Win Again, Truffle Butter (feat. Drake & Lil Wayne), Mona Lisa, Put You in a Room, Wamables  

Iggy Azalea: Drzá, vnadná, písně (skoro) rapované. Ale hudby skvost to není, jasný pane

Jednu věc je potřeba ujasnit si hned na začátku: Iggy Azalea neumí rapovat. Jestli mají být její skřehotavý až keshoidní projev originální, pak budiž. Ale poslouchat se to nedá, a kromě toho má Azalea dost iritující barvu hlasu. Celé je to ještě mnohem absurdnější, když si uvědomíme, že Iggy je Australanka rapující v americké angličtině, která má svá specifika. Některá slova jí tak do pusy zkrátka nepasují.

Poslechněte si Iggy Azaleu v Youradiu

Hanit Iggy Azaleu od hlavy až k patě by ale nebylo fér. Několik dobrých momentů se na albu The New Classic objevuje, zejména je-li řeč o produkci. A silné refrény, hlavně ten ve skvělé pop-trapové vytleskávačce Black Widow s hostující Ritou Orou, doprovázený působivým videoklipem ve stylu Kill Billa. Walk The Line s výjimečně dobrým rapem a ještě lepším refrénem nebo ponurá Impossible Is Nothing patří mezi to nejlepší, co kdy australská MC vůbec vydala. Některé písně jsou zase vyloženě neposlouchatelné: kdo vydrží otřesnou Bounce, ten snese i stahování z kůže zaživa. 

Nezachraňují to ani texty, kde se omílá pořád to samé: buď průpovídky o tom, jaký je její ex A$AP Rocky hňup, nebo motivační řeči o cestě k úspěchu. Přitom během rozhovorů působí Azalea sečtěle a při její bohaté slovní zásobě i rozumných názorech se člověk nestačí divit, jaké žvásty se objevují na desce. 

Tahle blondýna měla k rapovému trůnu blízko. Jenže v rapu nejde jen o povídání do rytmu. Když už její tracky nemají tradiční vokální linku, musí se to dohnat něčím jiným. A ať už je to „něco“ cokoliv, brání to Azalee v tom, aby měla dobré album.

Iggy Azalea – The New Classic
Koule.cz dává:
50 %
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas:
51:11

Seznam skladeb: Walk the Line, Don’t Need Ya’ll, 100 (feat. Watch The Duck), Change Your Life (feat. T.I.), Fancy (feat. Charli XCX), New Bitch, Work, Impossible Is Nothing, Goddess, Black Widow (feat. Rita Ora), Lady Patra (feat. Mavado), Fuck Love, Bounce, Rolex, Just Askin‘       

Témata:, ,