Nightwork: Utekli jsme ze zoo

Redakce

“Utekl jsem ze zoo, už mě zpátky vezou,“ zpívá Vojta Dyk v nové písničce Zoomba. Kapela Nightwork ji v premiéře zahrála na velmi tichém koncertě v pražské zoo. Uzavřela tak svůj dvoudenní dobročinný pobyt ve výběhu v sousedství pavilonu tygrů. Vše jste mohli živě sledovat na Koule.cz.

Svižnou zvířecí písničku, na kterou můžete tančit zumbu, vymyslel a napsal klávesista Franta Soukup asi před týdnem. Do textu vetkal i několik jazykolamů. „Včera jsme ji tady poprvé zkoušeli a zjistili jsme, že tam jsou některé textové smyčky, které nejdou vyslovit. Jako třeba: ve tmě číhá zelená mamba, nenene … ve tmě na mě bafla mamba zelená,“ popisuje se smíchem jeho kolega a kytarista Jakub Prachař.

Mezi zvířaty se kapele žilo i hrálo dobře. „Sice nás nebylo tolik slyšet, ale to bylo potřeba, protože zvířata potřebují svůj klid a nejsou zvědavá na nějaká homo sapiens nightworki,“ říká Franta Soukup.

Celé dva dny se mezi šesticí muzikantů udržela dobrá nálada. „Vydrželi bysme tak ještě další dva dny,“  říká čerstvý tatínek a klávesista Honza Maxián.

„V kapele nemáme ponorku. Nepamatuju si momenty, kdy bysme na sebe byli naštvaní nebo se nechtěli vídat. Spíš jsme někdy unavení, ale tato akce byla zábavná, měli jsme neustálý program a mě to moc bavilo,“ dodává Franta Soukup.Nightwork v ZOO

Smyslem dvoudenní expozice kapely v zoo bylo získat prostředky na ochranu ohrožených druhů živočichů například prostřednictvím adopčních certifikátů.

Kterému zvířeti by chtěli dělat adoptivní rodiče sami muzikanti?

Honza Maxián by si kromě Homo sapiens nightworki vzal domů surikaty. „To je takovej malej pišišvor, který se staví na zadní, je roztomilý, pohotový, má rád lidi, nemá rád orly, smrdí…docela příjemně, bylo by to příjemné provětrání našeho bytu,“ popisuje s úsměvem klávesista.

To Jakub Prachař by chtěl plaze. „Had má taky tu výhodu, že když má někdo doma zvířátko, které už nechce, tak stačí položit hada doprostřed místnosti a ten se o všechno postará,“ vysvětluje.

Franta Soukup by si naopak s sebou rád odnesl Honzu Paviána. „Mám totiž rád opičky,“ směje se muzikant.

Pro všechny, kdo nestihli shlédnout unikatní exponát v pražské zoo máme dobrou zprávu.

Homo sapiens nightworki se chystají také do jiných částí republiky, a tak je možná uvidí i návštěvníci zoo v Brně, Plzni, ale třeba i v Berlíně nebo New Yorku.

„Na Facebooku jsem vyhlásili, že kterákoliv zoo se ozve, tak my přijedeme,“ prozradil Jakub Prachař.

Cílem happeningu bylo ukázat netradičně pojatý výběh, ale hlavně získat prostředky na ochranu ohrožených druhů živočichů v Africe a Asii. Výtěžek z prodeje triček, samolepek a speciálních adopčních certifikátů je v tuto chvíli 131 tisíc korun, které jdou na konto ZOO Praha Pomáháme jim přežít. Sbírka ale nekončí. Upomínkové předměty můžete stále objednávat a brzy nás čeká i aukce obrazů, které Nightwork ve výběhu nakreslili.

 

 

Témata:,