No Line On a Horizon: Deska bez velkých hitů, zato vyvážená


Irští U2 přišli po pěti letech s novou, dvanáctou řadovou deskou. Jmenuje se No Line On the Horizon a přestože bychom na ní našli nedostatky, posluchači ji utčitě docení s postupem času. Od dob Achtung Baby je totiž deskou nejvyváženější.

Nová deska U2 No Line On the Horizon se určitě liší od posledních dvou, How to Dismantle an Atomic BombAll That You Can´t Leave Behind. Na první poslech na ní totiž nenajdeme žádnou hitovku. Žádné Vertigo, žádné SNo Line On the Horizontuck In a Moment You Can´t Get Out Of. Téhle nahrávce je potřeba dát trochu času, podobně, jak tomu bylo kdysi u Achtung Baby z roku 1991. I na No Line On a Horizon jsou totiž písničky, které jednoduše tvoří celistvý celek.

Desku vnímejte citlivým uchem
Úvodní No Line On The Horizon je přesně ta skladba, na kterou někteří fanoušci minimálně od dob Popu čekali – má hutný až chaotický sound. Druhá Magnificent už zní více U2ovsky a oblíbíte si ji hned, stejně jako Breathe. Tyhle dvě skladby budou určitě tahounem turné. Pomalé Moment Of Surrender, Uknwon Caller a White As Snow je potřeba vnímat citlivým uchem; po prvním poslechu by je kdekdo mohl hodit do koše, časem z nich ale začne vyčnívat něco, co posluchače nutí vracet se k nim znovu a znovu. Stand Up Comedy je pěkná kytarovka s prvky rockového rapu, která rozhýbe kde koho. I’ll Go Crazy If I Don´t Go Crazy Tonight je pohodovka do nepohody. Tak trochu kosmicky zní FEZ-Being Born, Cedars of Lebanon, napsaná podle Bonových slov z pohledu válečného zpravodaje, působí vypravěčským dojmem.

Pokud se zaměříme na jednolivé písničky, nedostatky na nich určitě najdeme. Někdo bude těžko vstřebávat pomalejší písničky nebo song Unknown Caller, pokud ale album budeme hodnotit jako celek, dojdeme k názoru, že od Achtung Baby jde o nejvyváženější CD. A to jsme teprve u několikátého poslechu.  Myslím, že deska bude přibírat na hodnotě až časem. Držme jí tedy palce.

No Line On the Horizon

Vydal Universal, 2. března 2009, stopáž 53:44
Tracky:
No Line On the Horizon, Magnificent, Moment Of Surrender, Unknown Caller, I´ll Go Crazy If I Don´t Go Crazy Tonight, Get On Your Boots, Stand Up Comedy,  Fez-Being Born, White As Snow, Breathe, Cedars Of Lebanon