Noc Michala Hrůzy je teskná i jasná

petradamek

Po dvou vesele laděných sólových deskách propadl Michal Hrůza noci. A nejen při vymýšlení názvu aktuální nahrávky; toto téma je jejím ústředním motivem. Noc, první díl koncipovaného dvojalba Noc a Den, má skutečně noční atmosféru - lehce potemnělou a tísnivou. Je to Michal Hrůza, jak ho známe? Ano i ne.

Definitivně ty tam jsou Černý brejle, Zejtra mám, 1+1 a další poprockové kousky z období v Ready Kirken. Typický feeling skladeb Michala Hrůzy, jež zůstal dostatečně rozpoznatelný i po přehození výhybky na sólovou kariéru, odnesla Noc. Tedy přinejmenším na příští rok a půl. Právě tolik času si muzikant dává, než po jeho Noci přijde Den.

Michal Hrůzna – Noc
Křest desky:  
17. 4. 2012
Lucerna Music Bar, 20:00

Talent Michal Hrůza neztratil. Stále dokáže napsat jednoduchou, hitovou a přitom inteligentní a nevtíravou písničku. Vždyť hned titulní Intuice, postavená na skoro banálním klávesovém motivu, je hitovka jak hrom! Podobné ambice jsou cítit také z následujícího singlu Namaluj svítání, ale už tady se písnička potápí do jakési mollové a zasněné atmosféry, která vydrží až do úplného konce.

Potemnělou atmosféru vykreslují táhlé smyčcové pasáže, ale hlavně vážná témata v řádcích i mezi nimi. Uhádnete třeba, kdo je hlavním hrdinou skladby J. P. s textem: „Proč vaše srdce spí a oči nevidí, ten velký temný mrak. Jak zkažený je vzduch, jak opouští nás Bůh – ne nejsem odjinud, jsme bolest i váš stud. Jsem nový mesiáš, hlas pouště vzpomínáš, prosím nezapomeň, má živá pochodeň?"

Michal Hrůza v YouRadiu: Poslechněte si Noc

Na vyznění desky se do jisté míry mohla podepsat Hrůzova práce na scénické hudbě k filmu Lidice, jež pro něj byla – jak sám říká – emoční záhul. Ostatně odkazem na film je skladba skladba Slunce bylo krásné. Další vážnou chvílí je také duet s Anetou Langerovou Plamen. Mimochodem, po Písni kovbojské s Lenkou Dusilovou a Písni labutí s Katarínou Knechtovou jde o třetí duet na třetí desce. Milá tradice.

http://www.youtube.com/watch?v=TqfnvsMT-ak

Na Noci mají svůj hudební či textařský podíl také Michal NiceLand Motyčka, Xindl X a prostřednictvím coveru Myslel jsem si, že je to láska ještě Petr Fiala. A je to právě stará skladba Mňágy a Žďorp, kde to Hrůza s tesklivými aranžemi přehnal a spadnul po kolena do patosu. Naštěstí jde o jedinou slabší chvilku.

Michal Hrůza - NocNoc, přinejmenším v porovnání s předchozí tvorbou, není posluchačsky úplně jednoduchá deska. Není úplně temná; jen je zkrátka nabitá uvěřitelnými emocemi. A Hrůza tu zase ukázal, jak dobrý skladatel s širokým tvůrčím záběrem je.

Michal Hrůza – Noc
V
ydavatelství: Universal Music
Seznam skladeb: Intuice, Namaluj svítání, J. P., Paradigma, Laura Palmer, Ukolébavka, Plamen, Myslel jsem si, že je to láska, Slunce bylo krásné, Stůj

Témata:,