N.O.H.A.: Když se fanoušci nebaví, je chyba v kapele

Hana-Slivova

Letošní hvězdičkou zimního festivalu Rock for Churchill v Lucerna Music Baru (20. 2.) je mezinárodní kapela N.O.H.A. Její saxofonista Philip Noha mluvil v rozhovoru pro Kouli o radosti ze spolupráce s novou zpěvačkou Kaiou Brown, ale i o tom, jak důležité je sledovat, jak se fanoušci na koncertě baví.

Asi největší novinkou v kapele je loňský příchod zpěvačky Kaiy Brown, která vystřídala Minervu Diaz Perez. Mezi tím měla ovšem N.O.H.A. ještě jednu zpěvačku a kytaristku, Camilu de Oliveiru z Brazílie, se kterou natočila poslední desku Circus Underground. Proč vlastně odešla?
Camila byla určite vyjímečně talentovaný hudebník, jeji závislost na drogách a alkoholu a osobní problémy nás ale stavěly před nepřekonatelné problémy. K definitivnímu odchodu z kapely pak přispělo hlavně to, že nedostala vízum k pobytu v Evropské unii.  

Poslechněte si N.O.H.A. v Youradiu

Jak jste se seznámili s aktuální zpěvačkou Kaiou?
Kaia Brown
se narodila ve Washingtonu. V roce 2003 se přestěhovala do New Yorku, kde začala psát a nahrávat s brooklynskou dub legendou Dr Israelem a spolupracovat s umělci okolo kapely Wu-Tang Clan. Před rokem natáčela v Praze reklamu pro Sony – Playstation a večer šla s celým štábem do Paláce Akropolis, kde N.O.H.A. zrovna slavila narozeniny našeho MC Chevyho. Dali jsme řeč, zjistili, že je zpěvačka a že ona o nás slyšela od přítele v New Yorku.. Dali jsme si na sebe kontakty, na jaře 2013 jsme jí napsali, že hledáme novou zpěvačku, a ona neváhala a přijela. Po prvních zkouškách jsme jí pak nabídli dlouhodobou spolupráci

N.O.H.A. v roce 2014

20. 2. Lucerna Music Bar (+ The Qemists)
7. 5. Ostrava – Majáles
8. 5. Brno – Sono
9. 5. Budapešť
31. 5. Fama – Bialystok, Polsko
13. – 14. 6. Wild Mint, Rusko
4. – 11. 8. Boom Festival, Portugalsko

V Americe se Kaia věnovala hře na kytaru a bicí a také designu.  Využíváte jejích schopností i v tomhle směru?
Kaia je všestranný člověk i hudebník. Už teď se podílí na tvorbě nových tracků jako textařka i skladatelka a je taky platnou rádkyní co se grafiky, fotek a celkového vizuálu kapely týče. Má taky talent na jazyky, nedělá jí problém zpívat ve španělštině, v češtině si dokáže objednat v restauraci.

Zpěvačka Minerva Perez (nazpívala například hity Tu Café nebo Dive In Your Life) byla výrazným hlasem NOHA. Jak fanoušci změnu na jejím postu přijali? A jak výměnu energií vnímáte vy v kapele?
Poslední dva roky spolupráce s Minervou nebyly moc plodé. Je až neuvěřitelné, čeho je člověk schopný, když jde o peníze… Takže jsme její odchod spíš uvítali, odeechli si a v lepší atmosféře začali pracovat na nových věcech. Změnu semozřejmě ale nepřijali všichni stejně, někdo se odvrátil, ale cestu si k nám našli zase noví fanoušci. Ostatně vzpomínám si, že kdy jsem Minervu v roce 2005 do N.O.H.A. prosadil jako novou zpěvačku, také se někteří fanoušci odvrátili, protože zbožňovali předchozí anglickou vokalistku Sam-Leigh Brown, s níž jsme natočili tři desky. Osobně ale cítím, že spolupráce s Kaiou bude velmi plodná, což už ukázalo několik sessions ve studiu. Těšte se na nové skladby nabité energií!

Na konci roku 2013 jste vyzvali fanoušky, ať s vámi do Paláce Akropolis přijdou natočit klip k písničce Di Nero z aktuální desky Circus Underground. Dorazilo dost komparzu? Jak natáčení probíhalo a kdy bude klip hotový?
Natáčení bylo docela náročné, dva dny po sobě od tří odpoledne do sedmi do rána. Ale dorazilo dost lidí, takže jsme všechno v pohodě připravili; kdyby přišlo víc lidí, už bychom měli problémy s místem. Teď se klip stříhá, hotový by měl být okolo 15. února. Podle obrázků, které jsem viděl, se mi zdá, že to bude náš nejlepší klip.

Když jsme u Akropole, i vy jste se loni zúčastnili akce Akropolis Multimediale, která představuje kapely, pro něž je při koncertech důležitá vizuální nebo pohybová složka. Koncerty N.O.H.A. byly vždycky hodně dynamické, baví vás objevovat nové způsoby, jak vystoupení pojmout?
Akropolis Multimediale byla dost vyjímečná situace, je těžké vozit s sebou na turné tolik projektorů a pláten. Navíc VJ team kolem Romana Duška odvedl skvělou práci, takhle se to povede jen jednou za pár let. Nicméně je pravda, že se naši show snažíme neustále zlepšovat. Hanny, která je v kapele dva roky, na koncertech tančí a posouvá tím naši show zase kousek dál. Novinkou letní sezony 2014 bude, že Hanny i Kaia budou hrát na bicí a perkuse.

Jste skupina s mezinárodním obsazením. Jak zahraniční muzikanti ve vašich řadách vnímají české publikum? Není pro mě příliš pasivní, jak si na své krajany stěžuje i řada českých fanoušků?
Pro nás jsou fanoušci vždycky naším zrcadlem: tváří a hýbají se vždy podle toho, co zrovna na podiu předvádíme. Když se publikum nudí, je to vždycky chyba kapely nebo techniky. Záleží taky na dramaturgii setu, i pomalé písničky mohou zaujmout atmosférou nebo napětím. Je třeba se tím zabývat, já pokaždé pozorně sleduji, jak fanoušci reagují na nové skladby, a podle toho je pak řadím do příštího playlistu.

V únoru vystoupíte na zimní Rock for Churchill v Lucerna Music Baru. Jaké jsou další plány kapely na rok 2014?
Hlavně se moc těšíme na náš klip Di Nero, ke kterému zároveň vyjde singl s různými remixy. A stejně tak se tešíme na vystoupeni v Lucerna Music Baru. Publikum je tam na dosah ruky, což sedí hlavně našemu MC Chevymu. Pomalu střádáme nové tracky, minimálně tři budeme hrát od května a k nejlepšímu z nich budeme dělat další videoklip. A na jaře 2015 pak plánujeme vydání dalšího alba.  

Témata:,