Nokia 5320 XpressMusic – chytrý slavík v hrsti


Nokia 5320 XpressMusic se řadí mezi nejvíce očekávané modely této značky. Díky operačnímu systému Symbian můžete telefon naučit novým kouskům nebo si zahrát propracované hry určené pro N-Gage. Ze všeho nejvíc však oceníte jeho duši muzikanta.

Stejně jako zralé třešně, tak i hudební edici telefonů XpressMusic poznáte na první pohled podle charakteristického, nejčastěji červeného zbarvení lemu táhnoucího se po obvodu telefonu. Dokonale zaoblené tvary Nokie 5320 jsou zahaleny do tuhého, lesklo-černého plastu. Na sluníčku vám čitelnost displeje radost dělat nebude, otisky od prstů jsou také nepříjemné, ale pro krásu se musí něco vytrpět. Trpět možná budete, alespoň z počátku určitě, také při ovládání telefonu. Především u ovládacího čtverce se budete muset hodně snažit, abyste se vyhnuli nepříjemným překliknutím.

Otevřený systém

Telefon pohání operační systém Symbian, díky němuž jej můžete naučit některé nové funkce, které v základu postrádáte. Novinkou této verze Symbianu je pohotovostní obrazovka se čtveřicí rychlých ikon, díky kterým se snadno dostanete k často používaným funkcím. Po vzoru jiných telefonů řady XpressMusic se hudební přehrávač ovládá pomocí pěti tlačítek na bocích telefonu. Skupinkou napravo ovládáte hlasitost, levá strana má zase pod palcem samotné přehrávání a posun mezi písničkami. Trochu nepraktická je u těchto tlačítek absence podsvícení. Hudební přehrávač vypadá takřka stejně, jako u běžných telefonů se systémem Symbian. U klanu hudebníků bychom ocenili trochu originality a snahy se odlišit. Při přehrávání vždy vidíte na displeji interpreta a název skladby. Jen pro pořádek, mezi písničkami můžete procházet podle interpreta, alba, žánrů, případně vlastních playlistů. Dostupná je také funkce podcast, díky níž si z internetu stáhnete svůj oblíbený pořad nebo hudební soubor.

Hudební mág

A jak je to s kvalitou přehrávání? Nejdříve otevřete krabici od telefonu a najděte přibalená sluchátka. Rovnou si je schovejte co nejhlouběji do šuplíku kancelářského stolu. V případě, že jste je ještě nenašli, přestaňte hledat. Zadruhé, tentokrát najděte svá kvalitní sluchátka a připojte je k telefonu, případně zainvestujte a pořiďte si nová. Telefon totiž obsahuje klasický 3,5mm konektor, tedy připojit lze jakákoliv běžná sluchátka. S těmi dodávanými opravdu nevychutnáte jinak vynikající kvalitu přehrávání. Pro doladění výšek, středů a basů podle vlastního gusta použijete voleb ekvalizéru. Novinkou je také funkce „Say and play“, aneb vyslovte název interpreta, telefon jej sám rozpozná a začne přehrávat. Pro aktivaci funkce slouží delší podržení nenápadného tlačítka u pravého vrchního rohu telefonu, nad displejem. Úspěšnost rozpoznání interpreta je velmi dobrá, pokud je název jednoduchý a vyslovujete zřetelně, takřka bezchybná. Telefon si ale naopak moc neporadí s diakritikou v názvu songů, proto se jí raději vyhněte. Krátký stisk téhož tlačítka lze navíc nastavit. Proč mu tedy nepřiřadit rovnou funkci spuštění hudebního přehrávače?

Pokud vás omrzí vlastní hudební režie, můžete se zaposlouchat do rádií. Hledání stanicí pobíhá také podle jejich názvů (RDS).

Ach ty krytky

Ačkoliv má telefon jen dvě krytky, dávají o sobě znát. Otevřít krytku paměťové karty je otázkou bezedné trpělivosti. S okolím telefonu splývá natolik důkladně, že takřka jediným způsobem, jak se ke kartě dostat, je odstranit celý zadní kryt telefonu. V balení dostanete microSD kartu o velikosti 1 GB. Není to mnoho, ale pro začátek na pár hodin hudby postačí. U miniUSB konektoru zase vadí krytka při upevnění kabelu, tak se stále vrací na své místo. Telefon komunikuje bezdrátově přes Bluetooth nebo právě pomocí miniUSB konektoru na spodní straně. Pokud již vlastníte nějaký mp3 přehrávač, nejspíš jej přes tento konektor můžete také dobíjet. Přesně to ale Nokia 5320 XpressMusic neumí, musíte docela zbytečně sáhnout po klasické nabíječce.

Hudební přehrávač, hry, telefonování, to všechno je hlavně pro baterii vždy docela silné kafe. Ovšem Nokia 5320 XpressMusic je dobře připravena. Při průměrném vytížení není problém vycestovat z dosahu nabíječky alespoň na tři dny. Pokud máte chuť být na chvíli také aktivním umělcem, na zadní straně telefonu zaostřete na objektiv 2Mpx fotoaparátu. Jen škoda, že objektiv nemá autofocus. Kvalita fotek je tak o něco horší, okraje trpí jemným rozmazáním. Pro focení za šera vám přisvítí dioda, v úplné tmě pak vyfotíte maximálně vlastní ruku.

S telefonem si také zahrajete hry určené pro platformu N-Gage. Na mnoha úrovních v menu narazíte i na aplikace, které jsou připraveny spolupracovat s GPS modulem, ovšem externím. Nechybí samozřejmě také NokiaStore pro nákup písniček online. Nevýhodou posledních dvou zmíněných funkcí je nutnost připojení k internetu, ovšem i tomu rychlému. Telefon totiž podporuje sítě 3. generace. Kromě zábavy jsou připraveny také seriózní aplikace pro práci – omezená verze kancelářského balíku QuickOffice, prohlížeč PDF nebo aplikace pro rozbalení komprimovaných souborů, například z příloh e-mailů.

Nokia 5320 XpressMusic určitě splní tajná přání kohokoliv, kdo touží po slušném hudebním přehrávači v mobilu. Hlavně díky podpoře klasického konektoru pro sluchátka a kvalitního zvuku je v tomto ohledu stěží co vytknout. Své chyby však telefon také nezapře. Mocný argument a poslední slovo při výběru bude mít jistě i příznivě nastavená cena.