Norah Jones zhudebnila svůj rozchod

Jiri-Vanek

Tři roky po poslední desce The Fall přichází americká pop-jazzová zpěvačka Norah Jones s novým albem Little Broken Hearts. Ve dvanáctce písniček, na kterých spolupracoval producent Danger Mouse, si Norah udržuje vysoký standard. Příliš vysoká očekávání od spolupráce hvězdné dvojice ovšem způsobují mírné zklamání.

S producentem Brianem Burtonem (známějším jako Danger Mouse) to Norah Jones zkoušela už v létě 2009, ještě před dokončením jejího předchozího sólového alba The Fall. V roce 2011 pak nazpívala tři písně na desku Rome, společnou nahrávku Danger Mouse a italského skladatele Daniele Luppiho. Jejich spolupráce vyvrcholila na letošním albu Little Broken Hearts.

Už úvodní písnička Good Morning jasně ukazuje, o co na desce jde. Text o probuzení o samotě podbarvuje jen kytara, smyčce a jemná klavírní vyhrávka, zastřený zpěv Norah Jones zní, jako kdybychom ho slyšeli přes záclonu ložnice. “Znám ty řečičky o tom, že píšeš lepší písničky, když si projdeš nějakym průserem. Člověka to štve, ale je to tak,” řekla sama Norah Jones v narážce na rozchod s přítelem, který předcházel nahrávání alba.

Druhá skladba desky Say Goodbye je sice trochu svižnější, smyčce nahradí decentní bicí a melancholický náhled na věc se změní v trochu veselejší, celkově ale náladu nezmění. Většina alba se pak nese ve velmi podobném duchu: oproti Nořiným začátkům ubylo jazzových názvuků, oproti poslední desce The Fall ubylo rockového přitvrzování. Výsledný mix folku a popu jde sice jedním uchem snadno dovnitř, ale tím druhým občas stejně snadno ven. Konejšivému hlasu Norah Jones odpustíte mnohé, ale fakt, že občas chybí silné melodické nápady (podobné třeba tomu v titulní Little Broken Hearts), je nesporný a první dvě třetiny alba tak poněkud splývají.

Poslechněte si Norah Jones v YouRadiu

Ani producentsky to není žádná sláva; Take It Back má sice skvělý gradující závěr, ale při jeho poslechu se člověku nemohou nevybavit tři písničky, které Norah Jones nazpívala na album Rome. A nelze se zbavit pocitu, že zmíněné tři kousky strčí velkou část písní z Little Broken Hearts do kapsy.

http://www.youtube.com/watch?v=HKfkz9DXcLM

Mírné rozpaky z alba pak zachraňuje pestřejší závěr. V country šmrnclé Out on the Road si člověk vybaví Amy Macdonald, s prvním singlem Happy Pills si zas Danger Mouse vyhrál tak, že by se neztratila ani na desce Gnarls Barkley, v Miriam s dominantním pianem se Norah Jones vrací zpátky k začátkům kariéry. A závěrečná All a Dream nadchne línou atmosférou zapadlého newyorského baru.

Norah Jones - Little Broken HeartsNorah Jones potvrdila, že špatné desky nenahrává. Od spolupráce s takovou personou, jako je Danger Mouse, se ale čekalo víc.

Norah Jones – Little Broken Hearts
Vydavatelství: EMI
Celkový čas: 45:01
Seznam skladeb: Good Morning, Say Goodbye, Little Broken Hearts, She’s 22, Take It Back, After The Fall, 4 Broken Hearts, Travelin‘ On, Out On The Road, Happy Pills, Miriam, All a Dream

Témata: