Nováčci V/R Nobody strčí do kapsy i kolegy, kteří něco znamenají

adamvrana1980

V/R Nobody, Yet. Jméno elektronického dua a název jeho debutu tvoří dohromady větu, která není nabubřelým vzkazem „jednou budeme“, ale prostým konstatováním skutečnosti. Václav Rouček & DJ Nobody-Listen by si ovšem zasloužili být NĚKDO. A to brzy.

Dechberoucí živé projekce, klipy, u nichž má divák pocit, že sleduje poutavý příběh na pokračování, a fúze beatů, smyčcových aranží a klavírních linek, které bez emotivního projevu Václava Roučka můžou na první pohled fungovat zcela svébytně. Slepte ale tyhle dva činitele k sobě a vznikne nepřeseknutelné pouto, živé, autentické a svou intenzivní potřebou existence schopné strčit do kapsy i ty největší milence reálného i fiktivního světa, včetně Romea a Julie. To je debut Yet českého elektronického dua V/R Nobody.

Pětidenní nahrávání v inspirativním prostředí Krkonoš a profesionální zázemí pražského Starwork a londýnského Master Piece studia daly vzniknout desce, která se vztyčenou hlavou může čelit nejen nejlepší tuzemské, ale i podstatné části zahraniční downtempo/R&B produkce. Rouček ani jeho kolega, DJ Nobody-Listen, nejsou studovaní muzikanti, což jim dává větší prostor k fantazírování než leckomu jinému, kdo byl odchovaný na klasických hudebních postupech a při psaní vidí chyby i tam, kde by v podání V/R Nobody být mohly. Jenže nejsou. Všechno, co jejich debut obsahuje, je díky profesionalitě a emocím bezvýhradně uvěřitelné.

Jakkoliv všeobecně adorované jsou desky s kratší stopáží, čtrnácti skladbové Yet plyne tak rychle a intenzivně, že by se člověk nezlobil za nášup. Zkraje posluchače uvítá trochu záhadný portýr jménem Slashlove. Stává se průvodcem po melancholickém světě V/R Nobody, v němž se soustředí odér zlámaných vztahů a proseb, které ale nezní pateticky a ufňukaně. Balady Goodbye, Don´t Be Afraid a If You Stay reflektují přirozenou pochmurnost, ale zároveň vědomí, že věci nejsou jen černé, stejně jako nejsou pouze růžové.

Proměnlivost postupů a specifický feeling každé písničky dokáže k sluchátka k uším posluchače přisát tak, že je rád přijme na delší dobu jako jejich ozdobu. A až se prokouše k trackům Vibes a Way, kde za ságem a příčnou flétnou hostuje Radimo z Prago Union, bude mít v letošní kulturní misi s uzávěrkou do konce roku jasno; vší silou pomoct tomu, aby se z V/R Nobody stal někdo. Je totiž nad vší pochybnost, že by si to z českých interpretů zasloužil někdo jiný víc než oni.

V/R Nobody – Yet
Vydavatelství: Vlastní náklad
Seznam skladeb: Slashlove, Goodbye, Fuck Everybody Else, Vibes (feat. Radimo), Bites and Slashes, Don´t Be Afraid, Somewhere, Yet (feat. Dalyb), Resolve, Dance the Sadness Out, Way (feat. Radimo), Pearl

Témata:,