Nové Nickelback by nejedl ani Babica

petradamek

Šestnáct let na scéně a sedmá deska venku – produktivita Kanaďanů Nickelback je obdivuhodná. Bohužel s kvalitou si u nich už pár let nikdo hlavu neláme. Dokonce ani podbízet už se Chad Kroeger a spol. nedokáží, tak špatně na tom jsou. A tak jen točí mizerné desky. Aktuálně Here and Now.

Bývaly doby, kdy Nickelback, věřte nebo ne, hrávali poměrně osobitou a svěží muziku. Jenže po dvou povedených deskách Curb a The State se objevila trojka Silver Side Up se zlomovým hitem How Do You Remind Me. Svět padnul Nickelback k nohám, kapsy začaly praskat ve švech a bylo po legraci.

Dalších deset let pak čtveřice strávila trapnou hrou na citlivé rockery a chladnokrevným kalkulováním. Na každou desku alespoň jednu tklivou kopii zmíněné How Do You Remind Me, kterou sežere rádio i posluchači i s navijákem (Someday, Photograph, Savin Me), to především! Potom pár ostřejších rifů, aby se neřeklo, a ideálně ještě pár jednoduchých, rádoby velkolepých gradací. O oktávu výš posazený závěrečný refrén zabere vždycky, no ne? Taky nějaké ty instantní emoce a lásku, co nejvíc lásky!

Bohužel pro Nickelback, jejich průhledně podbízivý, přesto nepochopitelně úspěšný model přestal fungovat. Chad Kroeger už podruhé v řadě nedokázal napsat jednu jedinou smysluplnou skladbu. Všechno, co se na desce odehrává, jsou jenom zoufalé pokusy o dojetí (Lullaby) a poněkolikáté recyklované starší nápady a melodické linky.

http://www.youtube.com/watch?v=xKfneQiQ7gE

Nickelback jednoduše vzali své poslední čtyři desky, vhodili je do jedné nádoby a tak dlouho vařili a vařili, že vyvařili veškerý hitový potenciál a nechali vypařit poslední zbytky invence. Namísto toho, aby tuhle bezbarvou, beztvarou a nepěkně páchnoucí „dobrotu“, již by nepozřel ani Babica, okamžitě hodili dobytku, vylisovali ji na desku.

Abychom ale nebyli nespravedliví. Vedle několika vyloženě otravných skladeb (When We Stand Together, Trying Not To Love You, Don’t Ever Let It End) a zcela nudné, šedivé a zbytečné vaty je na desce přece jenom několik světlejších momentů. Titulní This Is War je energická a zní v ní slušný kytarový riff (abyste za chvíli zjistili, že je na desce zcela osamocen). Everything I Wanna Do má zase vcelku slušný nájezd a jako jediná si zaslouží funkci repeat.

http://www.youtube.com/watch?v=Lj4NVYtzlQA&ob=av2e

http://www.youtube.com/watch?v=SBmnva-jOSo

Ano, padesát milionů prodaných desek zaslouží respekt. Těžko ovšem respektovat kapelu, která už roky přehlíží vlastní datum spotřeby a namísto zaslouženého odpočinku tu dál drze Nickelback - Here and Nowotravuje.

Nickelback – Here and Now
Vydavatelství: Supraphon
Celkový čas: 39:42
Seznam skldeb: This Means War, Bottoms Up, When We Stand Together, Midnight Queen, Gotta Get Me Some, Lullaby, Kiss It Goodbye, Trying Not To Love You, Holding On to Heaven, Everything I Wanna Do, Don´t Ever Let It End

Témata: