Noví Calm Season jsou temní jako nejhlubší les

andreasafarova

Zatímco na Mosaic Views upouštěli Calm Season v hudbě emoce proudem a anglická slova plnila spíše okrasnou funkci, na Symbolech je to přesně naopak. Novinka Adama Vopičky a Terezie Kovalové může fungovat jako inspirace pro všechny, kteří sbírají odvahu něco v životě změnit.

První album dua Adam VopičkaTerezie Kovalová alias Calm Season Mosaic Views mělo anglicky zpívanými texty táhnout kapelu do světa. Teď, po vydání česky zpívané druhé desky Symboly, už chápou i posluchači. „Na večírcích ze srandy lidem říkám, že dělám hudbu jenom proto, abych měl co poslouchat,“ říká Vopička. A nepřímo tak oznamuje: sbohem Glastonbury, teď jsme tu já, Terezie a naše hudba. Chceme se bavit, ostatní je vedlejší.

Poslechněte si Calm Season v Youradiu

Calm Season přeskupili svoje hodnoty a preference k vlastnímu štěstí. Slyšitelným hybatelem změn je zejména pánská polovina skupiny, která kvůli kombinaci dvou sluchových vad (nedoslýchavosti a tinnitu) musela – jako prevenci proti absolutní hluchotě – zapudit představu o vyprodaných stadionech. Ani pohled na aparaturu The Prostitutes přitom rentgenové oči lékaře neskously. Deprese už ale dostaly výprask. A pořádný, díky znovunalezenému pohledu na svět z nadhledu. Symboly představují kroniku svízelné životní etapy nikoliv muzikanta, ale člověka.

Zázam písničky Jemná ze křtu v Paláci Akropolis

„Pomalu se vzdávám, nemůžu dál a pak se stávám raritou – i ty suchý stromy nabádám,“ odhaluje Vopička v písni Prázdný domy patrný boj s vnitřními neřády. A někdy i nastavuje zrcadlo společnosti z pozice osamělého myslitele, který se „v černé noci tajně směje těm, co si krásy života uvědomují zpětně“. Nač tlachat, když lze skutečně inspirovat? Vážnost témat na desce navíc motivuje k naléhavosti při jejich tlumočení. A zkříží-li se Vopičkův emocionální zpěv s nižší hlasovou polohou a přímočarostí mateřštiny, uvízne posluchač v pasti, z níž ho vysvobodí až zamyšlení.

Stát se zajatcem skladeb Calm Season vůbec není náročné i díky zvukovým aranžím. Posluchač se na ploše osmadvaceti minut nejčastěji zdržuje kdesi v temném hvozdu, odkázaný pouze sám na sebe, jen tu a tam olízne jeho tvář záře měsíce. Ano, ať už texty, přebal (bravo Tomski & Polanski!) nebo zvuk, všechno zapadá, aniž by to vzájemně parazitovalo. U tří instrumentálních písní, které album zasazují do dekorativního rámu, není co řešit, ostatní si svébytnost vydobyly pomocí detailů. Ty nejmagičtější opatřil, teď se podržte, počítačový software. Strachy z Černé noci mrazivě zinscenovaly nasamplované bludičky, s mimozemskými zvukovými spirálami Symbolu II. se zase drolí půda pod nohama. I kontroverzní modifikovaný vokál ve skladbě Jemná nakonec ukáže svůj zásadní význam – je atmosférický uvadeč.

Nejasné rozuzlení ale připravilo Symboly o stoprocentní hodnocení. Pokud má jednoduše zaranžovaná „oddychovka“ Do ticha vyprovázet posluchače na optimistický, krásný svět, proč ho dvojice na poslední chvíli strhává mollovým Symbolem III.? Jestli mu chce naznačit, aby byl v životě ostražitý, z jakého důvodu mu dopřála povolit smysly vsunutím tanečního songu?

Zatímco na Mosaic Views upouštěli Calm Season v hudbě emoce proudem a anglická slova plnila spíše okrasnou funkci, na Symbolech je to přesně naopak. Obě desky baví, ale jen jedna symbolizuje cestu. Ať už tu hudební, nebo životní. Cestu vpřed.

Calm Season – Symboly
Vydavatelství:
Championship Music
Celkový čas: 27:56
Seznam skladeb: Symbol I., Prázdný domy, Výhled, Jemná, Černá noc, Symbol II., Dál to znám, Do ticha, Symbol III.

Témata:,