Nový film: Vica Kerekes a Kryštof Hádek se potkali mezi tanky

Redakce

Krycí jméno Holec, tak se jmenuje film, který na motivy povídky režiséra Jana Němce Italská spojka natáčí akouský filmař, producent a režisér Franz Novotny. Do příběhu o dramatickém roce 1968 na trase Praha – Vídeň obsadil tuzemské oblíbence Kryštofa Hádka a Vicu Kerekes. S nimi se v hlavní roli představí Johannes Zeiler. Několik hudebních motivů složil Ondřej Brzobohatý.

Fiktivní příběh se opírá o skutečné situace i reálné osoby. Jedním z hlavních hrdinů je rakouský novinář Helmut Zilk (později, ředitel rakouské televizní stanice a starosta Vídně), který počátkem roku 1968 vysílá rozhovory z komunistického Československa pro rakouskou televizi. Při natáčení se Zilk seznámí s rebelujícím českým režisérem Janem Davidem a jeho přítelkyní, herečkou Evou. Jan věří v příchod změny, jeho doteď cenzurovaný  film je přijat na festival v Cannes.

Mezi novinářem a umělcem se rozhoří vášnivý souboj o srdce Evy, do lásky však zasáhne srpnová okupace Prahy, při níž se Honzovi podaří natočit násilí okupantů. Film je třeba urychleně dostat k mezinárodní veřejnosti. Paradoxně jedinou cestu na Západ představuje právě Zilk.

„Vypjaté události tu symbolizují období, kdy lidé byli ochotni pro své myšlenky riskovat existenci, možná i život. Proto v našem příběhu stojí na jedné straně Helmut Zilk, skutečná kontroverzní osobnost, obestřená tajemstvím, jež nebylo plně vysvětleno ani po jeho smrti, a na druhé straně umělec, režisér, který obětuje svou budoucnost pro možná zbytečný akt hrdinství,“ říká producentka snímku Monika Kristlová. Do kin by se film měl dostat v roce 2016. (red)