iPad 2 – nový král tabletů


Rozhoduješ se o koupi nového iPadu 2, zvažuješ upgrade staršího kousku nebo tě lákají snížené ceny předchozího modelu? Mrkni na naše srovnání a možná budeš mít jasněji v tom, co pořídit.

Posledních několik dní jsem měl možnost testovat iPad 2 a rád se o své zkušenosti podělím. Protože jsem dlouhodobým uživatelem předchozího modelu, bylo by pro mě dost obtížné nesrovnávat. Naopak se tedy na srovnání zaměřím a doufám, že to někomu třeba pomůže při rozhodování.

Nejprve si tedy zopákneme novinky, které aktuální model přináší.

Co je vidět zvenku:

– upravený design, zeštíhlení, odlehčení
– přední a zadní kamera
– podpora speciálního krytu displeje, tzv. Smart Cover
– výběr mezi černou a bílou variantou

Co se změnilo uvnitř:

– gyroskop
– dvoujádrový procesor
– rychlejší grafický procesor
– dvojnásobek paměti
– hardwarový mirror obrazu na HDMI výstup

Změny v základním software:

– Photo Booth
– FaceTime

Venkovní změny

Nový iPad je o něco tenčí a má výrazně zaoblené hrany. Přestože se může zdát, že pár milimetrů není rozdíl, za sebe můžu říct, že je. A velký. iPad používám nejčastěji na šířku zejména na pohovce, v posteli a na záchodě a musím říct, ze dvojka se drží mnohem příjemněji a lépe padne do ruky. Svůj podíl na tom má také nižší hmotnost, těch pár desítek gramů je po půl hodině docela znát.

Beze změny bohužel zůstala všechna hardwarová tlačítka, což je škoda, protože do zaoblených hran moc nezapadnou a vyčnívají víc, než je potřeba.

Co mě zklamalo,  jsou kamery, které svou kvalitou odpovídají standardu mobilních telefonů před 5 lety. Na druhou stranu si nedovedu představit, že někdo pobíhá a fotí nebo natáčí s tak velkou plackou jakou iPad je, takže kamery beru jako povinný doplněk, aby bylo možné používat FaceTime nebo Skype. To je tak asi jediné, k čemu se hodí a dostačují.

Kapitolou samou pro sebe je Smart Cover. Zpracován dokonalou prezentační magií Steva Jobse z prezentace k představení tohoto modelu, vůbec jsem si nepřipouštěl, že by si ho snad někdo mohl chtít koupit bez tohoto udělátka. Po chvíli používání jsem ale spíš došel k závěru, že se bez nej úplně klidně obejdu a že mi spíš překáží. Myslím, že lidi kteří cestují a používají iPad mobilně, ocení spíš klasické pouzdro, které ho mnohem lépe ochrání a je z mého pohledu praktičtější.

Testovaný model byl v bílé variantě a ač bych dal osobně přednost černému, i bílé provedení je přijemné na koukání a své příznivce jistě najde.

Když půjdeme hlouběji

Asi nikdo by nečekal, že by nová generace neměla rychlejší procesor, grafiku a více paměti. Zejména u grafiky je nárůst rychlosti doslova obrovský, iPad se tak pozicuje do velmi výkonné "kapesní" (přenosné) konzole. Jsem opravdu zvědavý na nové hry, které tyto možnosti využijí. Už teď tu jsou první kousky jako Infinity Blade nebo N.O.V.A., které vypadají neskutečně dobře.

V této souvislosti také potěší HDMI výstup, který je dostupný přes dokoupitelnou redukci. Na velkém LCD panelu budou nové hry určitě vypadat skvěle. Poměrně zásadní vadu na kráse je ale ergonomie. Zkoušel jsem chvíli závodní hru Asphalt 6 s připojeným LCD, ale poté, co jsem si potřetí během cca 15 minut vytrhnul kabel z iPadu i s redukcí, jsem to vzdal. Výstup je také možné použít např. k prezentaci z Keynote, kde si kabel asi nevytrhnete. Ovšem pouze za předpokladu, že ho budete mít vůbec kam připojit. Prezentace se obyčejně dělají pomocí projektoru a asi by měl někdo Applu říct, že standardem v této oblasti je (a ještě dlouho bude) klasický D-Sub VGA vstup. Pokud ale prezentujete třeba na LCD panelu, prezentace z iPadu bude jistě velmi efektní a oživující změnou.
Gyroskop známe už z iPhone 4, a své uplatnění asi hlavně v herní oblasti najde.

Nové programy v základu

Jak se dalo čekat z přítomnosti kamer, čeká nás tu hlavně povinný FaceTime neboli videotelefonování v režii Applu, který dále rozšiřuje řadu zařízení, na něž se pomocí tohoto nástroje dovoláte.
Bohužel zatím jsou to stále jen Apple výrobky, takže šance, že v reálne situaci u nás narazíte na někoho, kdo má podporované zařízení a chce uskutečnit videohovor, je celkem malá.
Photo Booth je legrácka, která vás nejspíš přestane bavit po deseti minutách, děti možná po trochu delší době. Praktické využití to kromě demonstrace výpočetního výkon podle mě nemá.

Hodnocení

Nový model je příjemná evoluce zcela v duchu inovací Apple. Majitelé první verze mohou zůstat relativně v klidu, pokud tedy vyloženě neprahnou po bílé barvě nebo nemohou žít bez kamery. Ceny jsou i v České republice v tuto chvíli bezkonkurenční a lepší tablet k dostání není. Kdo zvažuje koupi, nemá co řešit. Pro ty, kteří chtějí trochu ušetřit, je určitě zajímavá i varianta prvního modelu, který se dá stále bez problemů sehnat za velmi dobré ceny.

Nakonec bych ještě rád poděkoval zastoupení Apple za zapůjčení testovacího kousku a za podporu během jeho testování.