O2 Sázavafest 2009 ovládli Moby a Die Happy, hmyz a nádherné počasí


Jeden z největších letních tuzemských festivalů, kácovský O2Sázavafest, překonal během devátého ročníku návštěvnický rekord - jeho bránami prošlo přes dvacet tisíc návštěvníků. Všeobecnému veselí nezabránil dezolátní stav areálu ani katastrofální stanové městečko. Za odměnu si ale většina lidí odvážela královský zážitek z koncertu Mobyho, který letošní ročník s přehledem ovládl.

Čtvrtek 30. července

Zpřístupněna byla jen polovina areálu, na velkých pódiích se prozatím nehrálo. Během odpoledne a večera se ale menší areál ukázal jako nedostačující, lidé, kteří na malém prostoru stále přecházeli sem a tam, byli chvílemi otravní a chvílemi to na festivalu vypadalo jako v lunaparku: tisíce lidí, desítky stánků, dva hrající stany a moderátoři u atrakcí v O2 Bubble Zone. Navíc nepřijela kapela 100°, bez které byl i tak slabý čtvrteční line-up ještě slabší. Zazářila ale  Klára VytiskováToxique,  Skyline a především  DJ Jirka Neumann v O2 stanu, který pouštěl hity s 80. a 90. let společně s videoklipy. Kolem vyštěrkované modré zóny tančilo a bavilo se nejvíc lidí.   

Pátek 31. července

Sázavafest se probudil do příjemně chladného rána. Nebe bylo zatažené, ale na déšť to nevypadalo. Těšili jsme se na hlavní hvězdu celého Sázavafestu –  Mobyho. První návštěvníci se v areálu sházeli už od jedenácti. Odpoledne zahrála majitelka božského hlasu – sympatickáTereza Černochová. Ta se zhostila nevděčné role rozjíždět apatické publikum v dusném odpolední. Publikum po chvíli začalo spolupracovat Tereza mohla být spokojená. Vystoupil i rocker Noid, tedy Vašek Bárta se svou  doprovodnou kapelou. Výborní a plní energie byli i Sunshine na jednom z hlavních pódií i Blue Effect s veteránem kytaristou Radimem Hladíkem.
Večer patřil o kousek větším hvězdám české scény. Dostalo se na Monkey Business, tentokráte ve svátečním, i na samostatné vystoupení Honzy Homoly alias Homolky Tobolky, který nedávno vydal sólovou desku. Wohnouti předvedli svým fandům opět mimo jiné i baletní okénko v podání Dua Egon. Prostor pod stany dostaly hiphopové jedničky Indy a Wich, Vladimír 518 společně s Hugo Toxxxem a  Orikoule. Přestavily se i zahraniční hvězdičky. Freak Power, tedy kapela, kterou kdysi zakládal Fatboy Slim, si bouřlivý potlesk od publika zasloužila právem.

Koulařskou on-line reportáž z festivalu si přečtěte tady

Půl hodiny před půlnocí už ale obrovský dav čekal jen a jen na hlavní hvězdu večera, na Mobyho. Ten se ukázal na pódiu s početnou, víceméně ženskou živou kapelou a s geniální vokalistkou. Za výkon, který kapela podala, sklidila neutuchající potlesk. Přídavek se sice nekonal, hodinu a půl trvající show, při níž zazněly například skladby Porcelain, Why Does My Heart Feel So Bad, Lift Me Up nebo Bodyrock, ale i tak brala dech.    

Poslechněte si písničku LIft Me Up, jak ji Moby zazpíval na O2Sázavafestu

Sobota 1. srpna

Sobotní večer měl ozdobit skotský popový zpěvák  Jimmy Somerville. Ovšem neozdobil, jeho vystoupení se stalo totálním propadákem. Na vině nebyl jen halfplayback neboli předtočené základy, mužík s pištivým vokálem, který na přelomu 80. a 90. let „zdobil“ kapelu  The Communards,  setrval na pódiu mezi dvěma vokalisty  jen půl hodiny, během níž odehrál sedm songů. Mimo jiné i u nás známou a mnoha interprety přezpívanou To Love Somebody (poslechněte si tady). V první chvíli se konsternované publikum snažilo zpěváka vyvolat zpátky. Po strohém „bye“ se ale nevrátil a domů ho tak vyprovodil nespokojený pískot.

V sobotu tak nikdo nepřekonal vystoupení německých Die Happy v čele se stávající porotkyní Česko-Slovenské SuperStar Martou Jandovou. Energie, úsměvy široko daleko, spolupráce s publikem a úderný rock. Tak se kapela, na níž se ze zákulisí díval i otec Jandové, rocker Petr Janda z Olympicu, představila vůbec poprvé v rámci 02Sázavafestu. Nadšené publikum potom odměnila kapela paličkami, trsátky, potítky i lahvemi s vodou.
Tahákem se stalo i vystoupení Kurtizán z 25. Avenue, kteří nehrají zrovna na každém festivalu. Početný kotel si vysloužila i kapela Chinaski s plejádou svých hitů, mezi nimiž nechyběla například Klára. Sto zvířat odpoledne rozeskákávali velký kotel s novou deskou.Na své si přišli ale hlavně příznivci Dana Bárty. Odpoledne tu totiž jamoval se svou kapelou Illustratosphere.  
Na divadelní scéně pak zářili herci ze stand up show pořadu Na stojáka v čele s „blondýnou“ Ivou Pazderkovou.

O2 Sázavafest 2009
Kácov
29. července – 1. srpna 2009

Celkové hodnocení: 65 %

Organizace: 80%
Organizátoři byli vcelku velmi příjemní. Dopředu ale nevěděli téměř nic. K dobru jim musím přičíst zvládnutí podmáčeného areálu kolem řeky Sázavy. Na postižená místa navezli štěrk, a dřevěné a gumové podlážky, které pomohly tomu, že se návštěvníci za slunného počasí nebrodili bahnem v podmáčeném areálu. Odvodňovací kanál, který ubral plochu pro návštěvníky, pomohl, i když to občas tak nevypadalo.

Občerstvení a nápoje: 95%
Letošní O2Sázavafest se na první pohled profiloval jako svátek obžerství. Mohli jste si dát klasické langoše, klobásu, bramborák, ale také halušky, kuskus, zeleninové saláty, palačinky, , hamburgery a spoustu dalších lahůdek. Většinou ve velmi férovém poměru kvalita-cena-množství. Na výběr bylo navíc ze čtyř druhů piv. Voda se prodávala za slušné ceny, půllitr jste mohli sehnat i za 15 korun.

Čistota a toi toiky: 70 %
Areál pravidelně po setmění uklízela četa s igelitovými pytli, odpadkových košů bylo také dostatek. Nefungovaly ale nádrže s pitnou či užitkovou vodou, takže vodu museli pořadatelé dovážet v cisternách. Ta se pak v horkých dnech vytratila během několika minut a opozdilci tak neměli šanci napít se nebo omýt. Toiky netřeba komentovat. Zdejší úroveň nepřesáhla festivalovou klasiku.

Stanové městečko: 10 %
Naprosto katastrofální bylo stanové městečko. Zaprvé, v oploceném areálu nebylo dost místa pro všechny stanující.  Zadruhé, městečko bylo z velké části z kopce! Za poplatek 200 Kč na osobu tak někteří spali pomalu vestoje. Kdo přijel ve chvíli, kdy se otevřela část městečka u řeky, nocoval na rovném. Po vyčerpání kapacity areálu se pak stanovalo na okolních loukách, od určité doby dokonce i zadarmo. Dalším mínusem zde bylo minimální počet toalet.

Areál: 60%
Přemostění, nezabezpečený odvodňovací kanál, úzké průchody, nedostatečná kapacita některých scén – hlavně stanů a prostorů okolo nich. Gumové podlážky na rozbahněných místech a kamení, které sice částečně řešilo podmáčený terén, ale na kterém si jeden také mohl krásně podvrtnout nohu. Bonusem byly všude se tvořící kaluže a po velkých koncertech rozšlapané prostory před pódiem. Kdo si sedl na zem bez podložky, měl mokrý zadek i v místech, která se zdála suchá. Kde byla navezená sláma, tam to páchlo jako ve chlívku. Areál u vody navíc obtěžoval dotěrný a všudypřítomný hmyz.