Oceán ožije, místo Petra Muka bude zpívat Jitka Charvátová

Redakce

Na pódia se po osmnácti letech vrátí kapela Oceán. Roli frontmana převazala po zesnulém Petrovi Mukovi zpěvačka Jitka Charvátová, turné, během kterého Oceán zahraje v Brně, Ostravě a Bratislavě, začne 27. dubna v pražském klubu Roxy. Sérii zakončí 26. května v Českých Budějovicích.

"S nikým jiným bychom to určitě nedělali. S Jitkou spolupracujeme už delší dobu, byli jsme spolu v jiných kapelách a rozhodlo hlavně to, že se máme rádi, jsme kámoši, což bylo vlastně i před dvaceti lety s Petrem," řekl klávesista Dušan Vozáry. Charvátová se s ním už dřív představila v kapele Fiction. Ženský vokál prý kapela po vyzkoušení několika zpěváků zvolila záměrně, aby ho nikdo nesrovnával s charakteristickým projevem Petra Muka.

Na koncertech zazní především starý repertoár Oceánu v nových úpravách. Kromě Charvátové, která kromě kapely Fiction zpívala i ve Skyline a nyní se věnuje sólové dráze, uslyší fanoušci na všech koncertech známé písně Oceánu i v podání hostů, jejichž jména zatím kapela tají. Skupina také pracuje na nových písničkách.

Muk s obnovením nesouhlasil
Návrat jedné z nejpopulárnějších tuzemských kapel 90. let oznámil bubeník Oceánu Jan Vozáry v říjnu 2008, tehdy ještě pod pozměněným názvem New Ocean. O obnovení činnosti skupiny Oceán uvažovali prý její členové již delší dobu. Jediným, kdo nesouhlasil, byl Petr Muk.
V otevřeném dopise na konci listopadu 2008 napsal, že "skupina New Ocean bude možná hudebně zajímavý i komerčně úspěšný projekt, ale opravdový Oceán to být nikdy nemůže". Muk mimo jiné také kritizoval "poangličtělý" název New Ocean, který považoval za zavádějící, a napsal, že by si měli jeho bývalí spoluhráči stejně jako on "odpracovat kariéru" pod vlastním jménem.

Za důvody rozchodu Oceánu označil Muk spory ohledně jeho nových písní pro kapelu a to, že ostatní členové nepřinášeli do skupiny žádné hudební nápady. Zároveň se mu nelíbilo narůstající osobní napětí ve skupině. (sli)

Oceán – Ráchel