Od nečekaných úprků až k očichávání vašeho obličeje aneb 15 příkladů zdánlivě bezdůvodného kočičího chování

Pavla Gabrhelíková

Vašim zvířatům taky asi připadá, že vaše chování někdy nedává moc smysl. Ale vy máte naštěstí nás a my vás do tajů kočičího počínání zasvětíme.

 1. Z ničeho nic začne utíkat. Akorát, že z ničeho nic to není. Je to takové kočičí cvičení. Obzvlášť domácí kočky nahromadí velké množství energie, která prostě musí ven!
 2. Posed s nohama od sebe. Tento, pro slečnu velice nevhodný, posed je vyjádřením kočičího pohodlí. Koťata se před vámi zas možná válí na zádech po zemi. Nedělejte si obavy, jde o projev důvěry.
 3. Nezahrabává své bobky. Kočka je velmi čistotná. Jenomže když nechá bobek nezahrabaný, je to pěkný smrad. Proč to najednou začala dělat? Něčím jste ji naštvali. Nestěhovali jste například nábytek? Pokud to dělá už od kotěte, znamená to, že vás nerespektuje.
 4. Očichávání vašeho obličeje. I domácí tygříci jsou velmi zvídavá stvoření, obzvlášť pokud jde o jejich lidské podřízené. Některé kočky milují dech a celkový pach svých lidí, takže ji nechte čichat, jak je libo. Získáte si tak její důvěru.
 5. Stříhání ušima. Kočičí uši fungují jako takové radary. Pokud s nimi váš chlupáč točí do všech stran, je z něčeho nervózní a snaží se zjistit víc informací. Než se dá na zběšilý, bezhlavý úprk.
 6. Tiché mňau. Tím vás chce pozdravit! Některé kočky jsou “upovídanější”, některé spíš mlčenlivější, každopádně jedno mňouknutí je většinou na pozdrav.
 7. Hlasité mňam. “Nakrm mě a udělej to HNED!” Dlouhé, táhlé, mňoukavé zvuky vás mají upozornit na prázdné kočičí bříško.
 8. Nadávání. Většinou to dělají kočky na ptáky za oknem. Je to takový podivný zvuk, u kterého cvakají zuby a vydávají trhané zvuky. V tomto případě jsou rozrušené a malinko nervózní. Ekvivalent brblání člověka.
 9. Útoky ze zálohy. Taky si na vás kočka občas počíhá, aby vaší noze dala co proto? Není to žádný projev nenávisti. Opět jde jen o nahromaděnou energii. V přírodě by ji investovala do lovení, takhle to odskáčete vy nebo nábytek.
 10. Lehání do notebooku, knížky, na noviny… Prostě chce být s vámi. Proto zalehává věci, které si uzurpují vaši pozornost místo ní. Věnujte jí chvilku mazlení, jinak budete muset čelit šesti hodinám otravování.
 11. Spaní na vašem hrudníku. Potřebuje cítit tlukot vašeho srdce a vaše teplo.
 12. Hnětení těsta. Má trochu nostalgickou chvilku. Takto hnětla cecíky své maminky. Byly to chvíle plné lásky a důvěry. Proto se tento podivný zvyk objeví vždy, když se cítí stejně jako tehdy.
 13. Noční otravování. Nejlépe kolem třetí hodiny ranní. Kočky jsou od přírody noční tvorové. Proto když celý den prospí, je třeba nějak naložit s plným zásobníkem energie. Všech lidí s bytovými kočkami z tohoto důvodu trochu litujeme…
 14. Lezení do odpadkového koše. Vaše kočka vám dává najevo, že ji raději máte přestat štvát. Takové extempore je typické při přistěhování někoho nového nebo nějaké jiné velké změně. Prostě žárlí a dává vám najevo, že takhle ne.
 15. Kousání. Je naštvaná, vystresovaná, rozrušená, chce si hrát nebo se prostě nudí. Ať už je to, jak chce, nekřičte na ni a netrestejte ji. Prostě jí dejte pokoj.