Odhalení: Proč jste zůstali na ocet?

Pavla Gabrhelíková

Historie je plná neopětovaných lásek. Jeden by se pro toho druhého rozkrájel, zatímco ten druhý nehne ani brvou...

Scénář: Byli jste na pár rande s někým naprosto úžasným. Byla to zábava, pak jste se spolu vyspali (možná i víc než jednou). Trvalo to pár týdnů (ale klidně i pár měsíců) a mysleli jste si, že jste našli toho pravého, tu pravou. Z ničeho nic jste ale bloklí na Facebooku, neodpovídá vám na zprávy nebo se mu / jí nemůžete dovolat. Jste zdevastovaní, nechápete, co se stalo, chcete alespoň vysvětlení, čím jste se tak provinili, že jste se octli v tomto virtuálním vyhnanství. Po nějaké době to přejde. Ale stejně vás to štve.

Realita: Tento fenomén fascinoval i psychology. A na Case Western Reserve University přišli na to, proč se to děje. Roku 1993 testovali 155 mužů a žen, kteří byli v několika romantických vztazích.

Vědci odhalili bolestivou pravdu. Většina z nás o sobě má mnohem lepší mínění, než o nás mají ostatní. To jinými slovy znamená, že většinou nepoznáte, když je někdo mimo vaši ligu.

Abychom vás uklidnili, toho, kdo vás opustil, bezesporu přitahujete. Chemická reakce zapříčinila, že měl zatmění a říkal si, že zas tak nevadí, že jste o společenskou, nebo jinou sociální skupinu, níž nebo vedle. Zvažoval vás jako potenciálního partnera. Jenže vlna “šílenství” nakonec opadla, on od vás dostal, co chtěl, a řekl si, že tohle prostě nepůjde.

Vztekáte se, odmítáte to, nevěříte nám. Ale ruku na srdce: Neudělali jste už někdy někomu to samé?