Odpadky, krásná příroda a pláže aneb byli jsme v Thajsku a přinášíme vám reportáž

Redakce

Každý prosinec jsme si říkali, že pojedeme na nějakou dovolenou za teplem, ale až letos jsme se konečně rozhoupali a koupili si zájezd do Thajska. Normálně bychom si ho celý zařídili sami, vybrali si nějaké letenky, protože akcí najdete na internetu spoustu, ubytovaní atd., ale vzhledem k tomu, že jsme v Thajsku nikdy nebyli, tak jsme se rozhodli vyřešit to přes cestovní kancelář. Vybrali jsme si ostrov, kam poletíme – Koh Samui a také resorty, kde budeme ubytováni. Pak přišel den D a my se vydali na letiště.

Cesta letadlem

Už při cestě na letiště u nás panovala trochu nervozita, protože před námi bylo spoustu hodin ve vzduchu a čekal nás časový posun. První let byl z Prahy do Dubaje. Musím říct, že byl v pohodě a v podstatě jsme si ho užili, protože se o nás krásně starali a mohli jsme se koukat třeba na nejnovější filmy. Po příletu do Dubaje už to začalo být malinko horší, protože začal první tříhodinový posun a ještě k tomu nás čekaly tři hodiny čekání na letišti a jak jistě víte, tak na letišti se toho moc dělat nedá. Možná tak nakupovat.

Čekání jsme nakonec zvládli a následoval další let, tentokrát z Dubaje do Bangkoku. Vzhledem k tomu, že jsme letěli v nočních hodinách, tak jsme skoro celý let prospali a po probuzení nás čekala výborná snídaně, oběd a po chvilce i hladké přistání. V Bangkoku bylo o další tři hodiny více, takže šok z šestihodinového posunu už začínal být trochu znát. Na poslední let z Bangkoku na ostrov Koh Samui jsme měli čekat asi dvě hodiny, ale nakonec přišlo oznámení, že letadlo nemůže odletět, protože je na ostrově velmi silný déšť a záplavy. Takže nejen, že jsme byli unavení po několika hodinovém cestování, ale ještě jsme ani nevěděli, jestli odletíme na místo vytoužené dovolené a jestli tam vůbec bude teplo. No, čekali jsme asi o dvě hodiny více a konečně jsme odletěli.

Přílet na Koh Samui

Přílet na Koh Smaui, kde nás měl čekat odpočinek, byl nakonec nad naše očekávání, protože všichni strašili, že je všude plno vody a možná nepřistaneme. Co však zklamalo, bylo počasí, protože šíleně pršelo, a když nás vyzvedl řidič z letiště, tak jsme projížděli přes centrum, kde bylo tak půl metru až metr vody. Všechna auta to projížděla, jako by se nechumelilo, a lidé na skútrech to samé. My jen nevěřícně zírali, kde to proboha jsme.

Vzhledem k tomu, že byl večer a ještě takhle lilo, tak jsme si nemohli nic prohlédnout a viděli jsme jen střed města a poté odlehlé uličky, odkud vykukoval neskutečný bordel. Tak jsme si říkali – tohle je ten ráj?!

Počasí

Nevěděla jsem, jestli o něm vůbec psát, ale vzhledem k jeho kolísání je to potřeba. Co musím říct už ze začátku, je, že se rozhodně nekoukejte na žádné předpovědi, protože to je úplně zbytečné. Koukáte se, jak má být, a ukazuje to sluníčko, jenže ono prší a prší a naopak.

My sami jsme byli na ostrově celkem čtrnáct dní, první dva dny pršelo tolik, že jsme se brodili ulicemi vodou, která stékala z pralesa, a ostatní dny bylo zase šílené vedro, že jsme museli asi na tři hodiny denně do stínu. Během dne může přijít i několik přeháněk, které trvají třeba deset nebo dvacet minut a krásně vás osvěží. Teplota se v prosinci pohybovala i během dešťů okolo třiceti stupňů.

Zajímavosti

Na ostrově Koh Samui je spoustu zajímavých věcí, které rozhodně stojí za návštěvu. My jsme si vybrali výlet na Safari, kdy vás vyzvedne velké auto 4×4 a vyrazíte na cestu. Nejdříve zastavíte ještě na pár místech, kde vyzvednete zbylé cestující. Celý výlet obsahoval několik zastávek, včetně dobrodružné projížďky pralesem, kdy se každou chvilku bojíte, jestli se nezřítíte dolů.

Dalším skvělým zážitkem byla projížďka na slonech, prohlídka horské Magic Garden a prohlídka a koupání u vodopádu. Kdybych tu měla všechno vypisovat, tak se asi upíšu, protože to, co zde zažijete, je něco neskutečného. Pokud se rozhodnete na tento ostrov vyrazit, tak se nudit určitě nebudete.

Jídlo

Ach, to jídlo. O exotické ovoce, krásnou zeleninu a mořské plody zde není nouze. Ovoce máte skoro na každém rohu a nestojí skoro nic. Nabídka je tak obrovská, že nevíte co dřív, jestli čerstvý kokos, passion fruit, mango (které mimochodem vypadá úplně jinak než u nás) nebo pomelo a další. Úžasné je zde i to, že vám na každém tomto stánku připraví i dokonalý ovocný fresh, který se s těmi u nás nedá srovnávat a ještě k tomu všemu stojí v přepočtu asi třicet pět korun.

Co se týče jídel, tak jsme ze začátku jedli spíše v těch luxusnějších restauracích, které vypadaly na místní poměry opravdu skvěle. Jedno jídlo zde stálo asi sto sedmdesát pět korun a to v těch normálních restauracích stálo jídlo ani ne sto korun, takže jsme se to rozhodli vyzkoušet. A udělali jsme dobře! Nejen, že jsme zkoušeli mnoho restaurací, kde jsme za jídlo zaplatili pár korun, ale výborně jsme si pochutnali, a to i lépe, než předtím, kde nás to stálo mnohem více. Moje rada tedy je, že se nebojte zkusit i něco, co z počátku nevypadá úplně lákavě. Orientujte se hlavně podle toho, kolik sedí v restauraci lidí, protože to o tom dost svědčí.

Další skvělou zkušeností byly zdejší trhy, kde najdete úplně všechny thajské delikatesy za ani ne deset korun. Je to až neskutečné, jak zde mají nízké ceny za tak úžasné potraviny. Oblíbila jsem si zde nejvíce tradiční dezert mango sticky rice, což je nakrájené mango s lepkavou kokosovou rýží, no luxus.

Doprava

Nemohli jsme si vybrat nic lepšího než skútr. Nejen, že tady na něm jezdí snad všichni, včetně malých dětí, ale dostanete se s ním všude a ještě stojí jeho pronájem na den ani ne sto korun. Pokud byste se báli, tak zde jezdí taxíky i taxi skútry, které vás odvezou, kam budete chtít, za pár korun, ale vyjde to dráže než pronájem skútru na den.

Pláže a moře

Pláže Koh Samui jsou nádherné a doslova si je zamilujete. Bělostný písek, azurové moře, které je plné mušlí a těch nejrůznějších živočichů. Když byste si však chtěli zaplavat, musíte ujít asi pět set metrů, abyste se dostali do hloubky.

Jediným mínusem bylo to, že když bylo po bouři, tak po moři plulo spoustu špíny, která se uchytila na plážích. Místní obyvatelé to však ještě v brzkých hodinách uklízejí a vy přijdete už jen do luxusu.

Místní obyvatelé a jejich živobytí

Abych pravdu řekla, tak jsem zatím nepoznala milejší lidi, než jsou zde. Neustále se na vás usmívají, se vším vám pomohou, vše vám zařídí a na všem se s nimi domluvíte.

Jejich denní život je však něco, z čeho jsem byla zhrozena. Když ale pak vidíte, že jsou takhle šťastní a žijí plnohodnotný život, tak to začnete přehlížet. Žijí v podstatě ve špíně, v odpadcích a úplně jednoduše. V prvních chvílích budete v šoku, později si na to zvyknete, když kolem nich projdete.

V závěrečném shrnutí bych ráda řekla, že přes všechny možné překážky, které nám přišly do cesty, jako silný déšť a záplavy, to byla nejúžasnější a nejdobrodružnější dovolená, jakou jsem kdy zažila.

Turistika v zahraničí: Kde si ji nejvíc užijete?

5 nejkrásnějších jeskyní, které musíte vidět, než zemřete