Odvrácená strana selfie aneb 7 způsobů, kterými vám mohou ničit život

Paga

Trend dnešní doby - selfie. Asi neznáte člověka, který by ji alespoň jednou za život nepořídil. Jenže jejich každodenní pořizování je symptomem psychické poruchy. A nemusíte tím ublížovat jenom sobě.

  1. Chroničtí selfie maniaci mívají povrchní vztahy. Zvýšená četnost sdílení fotografií sebe sama souvisí podle psychologů s poklesem intimity. Vztahy takových lidí postrádají hloubku, protože k sobě přitahují povrchnější lidi. Taky jsou díky milionu fotek svého obličeje chodící reklamou na sebevědomí, čímž se jim plaší a skutečně zajímaví lidé obloukem vyhnou.
  2. Problémy ve vztahu. Studie publikovaná v časopise Cyberpsychology, Behavior a Social Networking Journal prokázala, že zvyk sdílet mnoho obrázků na sociálních médiích je silně spojen se vztahovými problémy. Takže pokud máte kamarádku, která přispívala na Facebook naprosto neškodně a najednou tam sází jedno selfie za druhým, buďte si jistí, že to u ní doma není úplně v pohodě.
  3. Selfies se mohou stát nebezpečnou posedlostí. Abychom si rozumněli – jednou za čas přidat svou fotku, tomu se neubrání nikdo. Ale pokud několikrát denně sdílíte se světem obraz svého obličeje, máte problém. Selfie je obrazem dokonalosti a psychicky slabší jedince to snadno stáhne. Mají sociální sítě poseté svými fotkami, aby měli pocit, že alespoň něco v jejich životě je dokonalé. Ale uvnitř jsou vyděšení, osamělí a slabí. Alespoň podle průzkumu společnosti ABC zabývající se lidským chováním.
  4. Pro zaměstnavatele nežádoucí. Na Facebooku je dnes každý, proto není neobvyklé, že si vás váš potenciální zaměstnavatel nejdřív jeho prostřednictvím prolustruje. A věřte, že pokud tam uvidí za poslední rok 365 fotek vašeho obličeje, nevěstí to pro vás nic dobrého…
  5. Máte dojem, že jste celebrity. Ve skutečnosti je to ale tak, že nikoho nezajímá fotka vašeho obličeje z třiceti různých úhlů. I když můžete mít své skalní fanoušky, ostatním spíš lezete na nervy a od sledování vašeho profilu raději upustí.
  6. Selfies zabily víc lidí než žraloci. Protože spousta lidí je ochotná pro skvělou fotku riskovat i život. Padají z útesů, vyhlídek a napadají je divoká zvířata. Často jde o dospělé s dětmi, což je ještě smutnější. Lidi, neblázněte!
  7. Selfies ohrožují i ostatní. Když se zabýváte každým detailem perfektní fotky (upravený každý vlásek, skvělé světlo, dobrý úhel…) ztrácíte kontakt s okolním světem. Můžete tak vlézt do cesty cyklistovi, který do vás narazí a ve své rychlosti neublíží jenom vám, ale i sobě. Je to možná horší, než kdybyste byli opilí. Zkuste tedy focení omezit na místa, kde svojí nepozorností nikomu neublížíte.