Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka v mistrovském stylu

Stefan-Titka

Po úspěšném tažení na televizních obrazovkách se šestnáctidílný seriál Okresní přebor dočkal i celovečerního filmu. Ten časově předchází první epizodě, a tak ani pro diváka neseznámeného se seriálem by neměl být problém se ve snímku zorientovat. Pravda je, že bůhvíjaká intelektuální činnost se po divákovi nevyžaduje.

Okresní přebor, ten televizní, patřil zaslouženě mezi nejsledovanější seriály minulého roku. Po všech rodinných ságách bylo příjemné vidět, že čeští tvůrci umějí stát pevnýma nohama na zemi a přinést v rámci mezí realistický vhled do určité společenské vrstvy lidí a ještě přitom pobavit. Na škodu přitom nebylo, že šlo o jednu z nejtypičtějších vrstev u nás – o fotbalové nadšence.

Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka je rozhodně dobrý film. O tom, zda se, jak některé nadšené recenze hlásají, jedná o „nejlepší českou komedii posledních deseti let“, však můžeme polemizovat. Se svou seriálovou minulostí se film popasoval dobře, pocit, že zůstává původnímu materiálu něco dlužen, ale přesto trvá.

Valnou většinu filmového vyprávění zabírá postava trenéra Josefa Hnátka, s níž Miroslav Krobot pokračuje v sérii mlčenlivých, nepřístupných hrdinů. Zbytek oblíbených postav se víceméně omezuje na role přicmrndávačů. U výborného Ondřeje Vetchého není posun tolik citelný, zbytek ansámblu ale figuruje spíš ve scénkách než v samotném příběhu. Většina z postav si zachovává své seriálové charaktery (Sobota, Novotný, Noha), s jinými se laškovně naznačují věci příští (Kikinčuk) a některé jdou oproti svým seriálovým předlohám možná skoro až do extrémních poloh (Vetchý).

Upřímně řečeno, pokud se po oslavných recenzích chystáte na třeskutou zábavu, možná byste před návštěvou kina měli snížit očekávání. Žánrově se totiž nejedná o čistou komedii. Vlastně té legrace čekáte víc, než kolik je vám nakonec dopřáno.

Film nabízí řadu vtipných míst, o tom žádná, potěší i vybudované gagy (přejezd), hodně prostoru ale vezme budování příběhu kolem Pepika Hnátka, jenž balancuje na pomezí vážného dramatu a lehké komedie. Krobot nelehkou postavu táhne s lehkostí sobě vlastní, ke konci už ale přece jen jeho postava trenéra SK Houslice ztrácí dech a do finále tak trochu doklopýtá. Jako bychom sledovali epizodu číslo sedmnáct, která to trochu přetáhla se stopáží.

To, co platilo o seriálu, nicméně platí i o filmu, což je dobře. Čím více se v něm budete poznávat, tím vtipnější pro vás nejspíš bude. Naštěstí to ale není podmínka.

Okresní přebor – Poslední západ Pepika Hnátka
ČR, komedie, 104 minut
Režie: Jan Prušinovský
Hrají: Miroslav Krobot, Ondřej Vetchý, Luděk Sobota, Jaroslava Pokorná, David Novotný, Jakub Kohák, Pavel Kikinčuk, Leoš Noha a další
Premiéra: 29. 3. 2012

Témata:,