Olizuje se vaše kočka příliš? Pozor, možná má vážné problémy!

Paga

Jen málokdo dbá o svou čistotu tak jako kočky. Když se o svůj kožíšek přestanou starat, značí to většinou problémy. Ale taky se můžete setkat s tím, že se kočka olizuje až úzkostlivě často.

Všimli jste si, že kočka přestala jíst, aby se začala omývat? Vidíte ji až podezřele často s tlapkou u tlamičky? Nedokáže se přestat olizovat, ani když jde na písek? Možná je čas to zkonzultovat s veterinářem. Existuje totiž možnost, že má vaše kočka fyzický, psychologický nebo behaviorální problém.

Kolik olizování je už příliš?

Kočky podle webu Cuteness.com tráví olizováním 30 až 50 procent dne. Nadměrná péče se proto těžko odhaduje, obzvlášť pokud chodíte do práce. Kolik olizování je tedy už přespříliš? Obecně platí to, že by péče o kožíšek neměla narušovat běžnou denní rutinu, tedy jedení, hraní s ostatními členy rodiny nebo odpočinek.

Zároveň ale platí, že neexistuje spolehlivá metoda jak diagnostikovat, že má kočka problém. Nicméně návštěvou veteriny určitě nic nezkazíte. Veterinář totiž může vyloučit fyzické problémy. Kočka totiž může mít například dermatitidu, což způsobuje pálení a svědění kůže. Jelikož šelmy nemají například možnost poškrábat se tlapkou na tlapce, snaží se si ulevit olizováním. Zkuste sledovat, jestli si například neolizuje kočka nejvíc jen jedno nebo dvě místa.

Psychická úleva

Psychické problémy se bohužel nevyhýbají ani světu zvířat. Stejně jako jsou někteří lidé méně duševně stabilní než jiní, tak i mezi zvířaty mohou být „slabší kousky“, které něčím vyděsíte a oni si z toho odnesou velké šrámy na duši.

Kočky nemají tu možnosti si okusovat nehty nebo plakat, takže své obsedantně kompulzivní sklony projeví nadměrným olizováním. Pak by bylo dobré se s veterinářem poradit o něčem, co kočičku zklidní, například o Bachových kapkách pro zvířata.