Oprávněný Humbug kolem Arctic Monkeys


Zapomeňte pro jistotu vše, co jste o Arctic Monkeys až doposud slyšeli. Vymažte z hlav i nepříliš povedený koncert z počátku prázdnin, který partička z britského Sheffieldu odehrála na festivalu Rock for People. Do hlavy si vtloukejte jméno Josh Homme. On totiž opravdu umí udělat Humbug.

Josh Homme je výjimečný producent a hudebník, který z nadprůměrné a módní indie rockové partičky Arctic Monkeys vykřesal něco víc. Jistě, pod pojmem „něco víc“ si každý představí jinou věc. Pro někoho je to kasovní úspěch, pro jiné originalita a nový přístup…  

Arctic MonkeysNejsilnější song desky? Singl Crying Lightning
Aktuální deska Humbug sice nebude lámat rekordy v prodejnosti a dost možná se ani nezapíše do žebříčku nejlepších desek pro letošní rok (i když, nepředbíhejme). Arctic Monkeys ovšem na novince odvážně nabourali své komerční standardy a přízvisko alternative a art rock je tu tak víc než jinde na místě. Chlapci se sice možná pustili na píseček, který není až tak úplně jejich, ale třeba se jim v něm zalíbí a zapíšou se v rámci alternativní hudby do dějin silněji než doposud.
Punkovému indie totiž odzvonilo. Desítku skladeb na desce Humbug namíchali „opičky“ s rozvahou a potřebnou dávnou přemýšlivosti. Najde se pomalý song Secret Door, přesně jako z dílny Peta Dohertyho, nebo Pretty Visitors, která se asi nejvíce podobá staré tvorbě, a to ještě jen v určitých pasážích. Nejlepší vizitkou je ovšem nejnovější singl Crying Lightning: nepravidelné rytmy, chytlavé bubny a precizní kytarový zvuk, který mimochodem dokonale provází celým albem.

Arctic Monkeys neznějí už tak nespoutaně a nejspíš to spoustu fandů naštve. Navíc nehrají na notu většinovému publiku a nesnaží se být módní. Začínají dělat hudbu po svém. Pravděpodobně si tím získají i nové fandy, kteří budou s napětím očekávat jejich další vývoj. Přidává se k nim i Koule.cz.

Arctic Monkeys – Humbug
Celkový čas: 39:01
Vydavatelství: EMI
Skladby: My Propeller, Crying Lightning, Dangerous Animals, Secret Door, Potion Approaching, Fire And The Thud, Cornerstone, Dance Little Liar, Pretty Visitors, The Jeweller’s Hands

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit