Oprávněný Humbug kolem Arctic Monkeys


Zapomeňte pro jistotu vše, co jste o Arctic Monkeys až doposud slyšeli. Vymažte z hlav i nepříliš povedený koncert z počátku prázdnin, který partička z britského Sheffieldu odehrála na festivalu Rock for People. Do hlavy si vtloukejte jméno Josh Homme. On totiž opravdu umí udělat Humbug.

Josh Homme je výjimečný producent a hudebník, který z nadprůměrné a módní indie rockové partičky Arctic Monkeys vykřesal něco víc. Jistě, pod pojmem „něco víc“ si každý představí jinou věc. Pro někoho je to kasovní úspěch, pro jiné originalita a nový přístup…  

Arctic MonkeysNejsilnější song desky? Singl Crying Lightning
Aktuální deska Humbug sice nebude lámat rekordy v prodejnosti a dost možná se ani nezapíše do žebříčku nejlepších desek pro letošní rok (i když, nepředbíhejme). Arctic Monkeys ovšem na novince odvážně nabourali své komerční standardy a přízvisko alternative a art rock je tu tak víc než jinde na místě. Chlapci se sice možná pustili na píseček, který není až tak úplně jejich, ale třeba se jim v něm zalíbí a zapíšou se v rámci alternativní hudby do dějin silněji než doposud.
Punkovému indie totiž odzvonilo. Desítku skladeb na desce Humbug namíchali „opičky“ s rozvahou a potřebnou dávnou přemýšlivosti. Najde se pomalý song Secret Door, přesně jako z dílny Peta Dohertyho, nebo Pretty Visitors, která se asi nejvíce podobá staré tvorbě, a to ještě jen v určitých pasážích. Nejlepší vizitkou je ovšem nejnovější singl Crying Lightning: nepravidelné rytmy, chytlavé bubny a precizní kytarový zvuk, který mimochodem dokonale provází celým albem.

Arctic Monkeys neznějí už tak nespoutaně a nejspíš to spoustu fandů naštve. Navíc nehrají na notu většinovému publiku a nesnaží se být módní. Začínají dělat hudbu po svém. Pravděpodobně si tím získají i nové fandy, kteří budou s napětím očekávat jejich další vývoj. Přidává se k nim i Koule.cz.

Arctic Monkeys – Humbug
Celkový čas: 39:01
Vydavatelství: EMI
Skladby: My Propeller, Crying Lightning, Dangerous Animals, Secret Door, Potion Approaching, Fire And The Thud, Cornerstone, Dance Little Liar, Pretty Visitors, The Jeweller’s Hands