Oslabení a zatracovaní Prodigy nezemřeli, jsou zpět


Uplynulo pět let od propadu někdejší elektronické legendy devadesátých let na samé dno hudební scény. Tehdejší novinku s názvem Always Outnumbered, Never Outgunned nepřijali natěšení fandové nikterak dobře. Jistě i proto, že dobrá nebyla. Pokus o návrat na vrchol taneční scény, album Invaders Must Die, se britské skupině Prodigy vydařil. Možná…

Na novince Invaders Must Die se podílelo obvyklé dnešní složení The Prodigy: zpěváci Keith FlintMaxim Reality, textař a producent Liam Howlet. Z éry nápaditých hitovek Firestarter a Voodoo people někdejších slavných The Prodigy ovšem zůstalo jen něco napadaného prachu a vzpomínek na deskách v koutě poličky. Což ovšem není důvod, abychom slepě následovali negativní recenze zahraničních serverů nebo nízké hodnocení kultovního časopisu Rolling Stone a tupě nechali Prodigy zemřít. Proč by něčemu tak špatnému propůjčoval své bubenické umění hostující Dave GrohlFoo Fighters? Třeba skladba Run With The Wolves má schopnost vykouzlit vám na tváři úsměv a totálně překopat dosavadní hodnocení.

Poslechněte si nové The Prodigy

Opravdové nástroje v čase počítače, nejlepšího přítele člověka
Když se vyhnete srovnání s předchozími deskami, opominete klip, který provázel nezapomenutelný Firestarter, třeba zjistíte zajímavou věc: oni nejsou ani trochu špatní. Jsou pořád dobří! Časem sice zapadnou v dnešní nadšené taneční produkci, ale značka The Prodigy bude přežívat ještě o fous déle. Ani pilotní Invaders Must Die ani progresivní a hutná Piranha sice nebudou aspirovat na song roku, ale jako energii dobíjející baterky fungují (a dokonce i album jako celek) naprosto bezchybně.

Recenzi bratislavského koncertu The Prodigy si přečtěte tady.

Finální Stand Up s úsměvně laděným začátkem a náznakem žesťových nástrojů (dovedete si představit Keitha Flinta před symfonickým orchestrem?) zakončí celý večírek poněkud nostalgicky. A s maličkým příslibem. Má to být nahlédnutí do budoucna? Že by se tahle partička děsivých alternativních experimentátorů s progresivními techno vlivy, namíchanými s ravem a syrovým punkem, posunula k opravdovým nástrojům? V současnosti, kdy je počítač nejlepší přítel člověka, by to byl jistě zajímavý krok.Invaders Must Die – ale The Prodigy ještě dlouho nemusí.

The Prodigy: Invaders Must Die
2009, vydalo Take Me To the Hospital
Stopáž: 45:55 
Skladby: Invaders Must Die, Omen, Thunder, Colours, Take Me To The Hospital, Warriors Dance, Run With The Wolves, Omen Reprise, World’s On Fire, Piranha, Stand Up

 

Témata:,