Oslavili jste Den sendviče?

ČTK, mim

Milovníci toastů proložených šunkou, sýrem či zeleninou mohli slavit - na 3. listopadu totiž připadá Mezinárodní den sendvičů. Připomíná narození britského diplomata Johna Montagua, čtvrtého hraběte ze Sandwiche (1718-1792), po němž je tento druh rychlého občerstvení pojmenován.

Anglický hrabě byl ve své době důležitou postavou a zastával různé vojenské i politické funkce, včetně ministerských. Propadl ale také hazardním hrám a kartám, od nichž se nebyl schopen odtrhnout ani v době jídla. Aby ušetřil čas a také aby si neušpinil ruce a neumastil karty, nechával si přinést pár kousků studeného hovězího mezi topinkami.

Kulinářská novinka se záhy stala oblíbenou mezi britskou aristokratickou smetánkou, která si začala objednávat „to samé, co Sandwich“. A tak se zrodil název nového jídla, které se stalo posléze populární na celém světě.

To je Havaj

Po hraběti ze Sandwiche (město na jihovýchodě Anglie) byly pojmenovány i ostrovy v Tichomoří, což učinil kapitán James Cook, jehož námořní cesty hrabě podporoval. Na rozdíl do oblíbených toastů se ale Sandwichovy ostrovy v polovině 19. století přejmenovaly na Havajské ostrovy.

Milovníci sendvičů slaví tento den svátek jako připomínku narození slavného hraběte, který se podle některých zdrojů narodil 3. listopadu 1718, podle jiných pramenů ale až 13. listopadu 1718. Zemřel 30. dubna 1792 ve věku 73 let.