Osobností české fotografie za rok 2015 je Pavel Mára, hledač třetího rozměru

Redakce

Cenu Osobnost české fotografie za rok 2015 převzal fotograf Pavel Mára, průkopník barevné umělecké fotografie a dlouholetý pedagog Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Cena udílená každoročně Asociací profesionálních fotografů České republiky byla Márovi udělena za retrospektivní výstavu na Staroměstské radnici v Praze a rovněž za rozsáhlou knižní monografii „Pavel Mára: Fotografie / Photographs / 1969 –2014“.

Pavel Mára (nar. 1951 v Praze), absolvent filmové kamery a poté i fotografie na pražské FAMU, na sebe upozornil na přelomu 70. a 80. let cyklem Mechanická zátiší a svým originálním pojetím fotografického obrazu se stal i jedním z průkopníků barevné umělecké fotografie. Tu ale od začátku vnímal spíše z hlediska výtvarného: „Vždycky jsem záviděl malířům, kteří se ve své tvorbě nemusejí omezovat realitou – i proto jsem k fotografii přistupoval především jako k možnosti se svobodně umělecky vyjádřit. Lákala mě tudíž každá cesta, která fotografii zbavovala nutnosti doslovně zrcadlit reálný svět,“ uvedl Pavel Mára, důsledný i vášnivý experimentátor s barvou, světlem, materiálem i formátem.

Svá fascinující zátiší, portréty i ženské a mužské akty zachycuje Pavel Mára už více než čtyřicet let vždy v dokonale promyšlených sériích. Na fotografiích zaznamenává nejen lidská těla a tváře, ale například i stroje, dětskou stavebnici, nejrůznější značky, brány, a také svoji rodinu, kterou portrétuje v proměnách ubíhajícího času.  

Fotograf je známý i díky fotografiím pro festival Letní shakespearovské slavnosti a ve své rozsáhlé tvorbě zkoumá samotné zobrazovací možnosti fotografie. Snímky, ať už je pořizuje klasicky na analogový film či digitálním fotoaparátem, už pak nikdy dodatečně neupravuje: uhrančivých výsledků dosahuje výhradně promyšleným aranžováním svých modelů, způsobem nasvícení či nečekaným úhlem záběru.

Krásná, obsahem i formou velkoryse pojatá monografie Pavel Mára: Fotografie / Photographs / 1969 –2014, za níž umělec Cenu osobnost české fotografie za rok 2015 získal, obsahuje více než sto čtyřicet fotografií z nejvýznamnějších autorových cyklů, její součástí je i osmdesát černobílých momentek z jeho výstav i života. Kniha s grafickým designem Kláry Kvízové vyšla v nakladatelství MARA ve spolupráci s nakladatelstvím KANT.

Jen málokoho při listování Márovou monografií napadne, že celoživotní oční hendikep tomuto fotografovi znemožňuje, aby on sám viděl svět prostorově. I proto při tvorbě intenzivně zdůrazňuje prostorovou hloubku a plasticitu a mistrně si pohrává s plochami a objemy.

Fotografie instaluje třeba i jako „fotosochy“ a jejich třetí rozměr odhaluje ve stylu kubistických malířů. Publikace tak předkládá čtenářům podnětnou úvahu o tom, co všechno skrývá realita i jak ji lze okem fotoaparátu vidět a zachytit. Tak, aby fotografie odrážela současně vnější i vnitřní, hmotné i duchovní, temné i vyzařující a aby se výsledný obraz dotkl věčnosti.

Cenu Osobnost české fotografie dostali v minulých letech další přední fotografové, teoretici, kurátoři a pedagogové Josef Koudelka, PhDr. Anna Fárová, Antonín Kratochvíl, prof. Viktor Kolář, PhDr. Dana Kyndrová, prof. Miroslav Vojtěchovský, Jiří Hanke, Ivan Pinkava, Eva Fuková, Jan Mčoch či Karel Kerlický. Cenu Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii získal tentokrát Zbyněk Illek, ředitel Art Centra Galerie 4 v Chebu.

Galerie: Tanečníci a tanečnice předváděli své umění v kubánských ulicích

Video a foto: Umělecký pár vytvořil neuvěřitelnou chatu z recyklovaných oken