Ostravská legenda Prouza křtí novou desku Ve starém městě

Redakce

V pražském Paláci Akropolis se bude během dvouhodinového koncertu křtít novinka legendární ostravské alternativně rockové kapely Prouza Ve starém městě. Jedná se o první desku od roku 2007 a celkem čtvrtou nahrávku v historii kapely, jejíž sestava se několikrát měnila.

Historie Prouzy ovšem není nijak krátká, za dva měsíce to bude 24 let, co Prouza poprvé koncertovala. Počátky skupiny jsou poměrně úzce spojené s jesenickými Priessnitz, s nimiž Prouza v devadesátých letech vystupovala; společnou mají nejen Moravu, ale i zvukovou rozervanost a drsnou melancholii.

První deska V otrhaném domě vyšla Prouze v roce 1990 a obsahuje mimo jiné hit Na tom venku. Klip k písničce je dílem tehdy dvacetiletého režiséra Davida Ondříčka. Druhá nahrávka Ve dne v noci pak vyšla o dva roky později, najdeme na ní další Ondříčkovy klipovky Krok před tebou a Ve dne v noci. Pro Českou televizi také tehdy vnikl klip ke skladbě Čelem vzad, kterou dodnes pravidelně hraje například Radio 1. V letech 1997 až 2002 měla Prouza přestávku, v roce 2007 pak vydala povedené album V tichosti.

K novince Ve starém městě, na níž zní o trochu čistěji rockově než ve svých počátcích, už Prouza stačila připravit klip, pod vedením režiséra Robina Lipa ho natočila k písničce Krok po kroku.

Prouza v současné době koncertuje v sestavě: Karel Mařík (zpěv, kytara), Vladimír Franek (kytara), Pavel Sabela (basa, zpěv), Richard Zając (bicí) a Dušan Helštýn (kytara). Lístky na koncert stojí v předprodeji 170 Kč, na místě 190 Kč. (sli)