Otřesný případ psích zápasů na Slovensku. Neuhodnete, jaké plemeno tu nutí bojovat

Pavla Gabrhelíková

Na webu Tvnovinky.sk zveřejnili zprávu, ze které tuhne krev žilách. Na Slovensku narůstá počet psích zápasů a slovenští reportéři už dlouhé měsíce volají po spravedlnosti. Dovolali by se jí určitě lépe, kdyby v zápasech nebyla namočená i slovenská policie...

Další šok nastane při zjištění, která plemena v zápasech figurují! Nejsou to pitbulové, rotvajleři ani argentinské dogy, jak byste mohli čekat, nýbrž hlídací plemeno středoasijského pasteveckého psa, které je určeno k nahánění a hlídání ovci ve ztížených horských podmínkách a ne k vraždění psů v ringu.

Nové plemeno

Nejsmutnější na celé zprávě je, že zápasy organizují sami chovatelé tohoto krásného plemene. V soukromých skupinách pak sdílejí videa a soutěží o toho nejsilnějšího psa, který pak putuje na „mistrovství“ do Ruska. Vítěz tu získá výhru pohybující se v řádech desítek tisíc. Pravidla těchto psích zápasů fungují následovně: Majitelé své psy ponechávají v ringu jejich osudu, dokud to jeden z nich nevzdá tím, že takzvaně „vydá hlas“. To neznamená nic jiné než zakňučení psa. Hovoří se taky o tom, že chtějí chovat novou odnož středoasijata, a to takovou, která bude určená pouze na psí zápasy. Proto vybírají na křížení nejsilnější jedince.

Bojí se ziskuchtiví „pejskaři“ trestu? To sotva! Spoléhají se na to, že všechno vyřeší přestupková komise. Nelegální aktivitu kryjí i majitelé pozemků, na nichž k zápasům dochází. Je mezi nimi dokonce i restaurace s velkou zahradou. Majitel vždy napíše, že se na pozemku koná soukromá akce. Pak přijedou „chovatelé“, postaví ring a staví proti sobě psy. Všichni zúčastnění trestné činnosti konání akcí popírají. Nezbývá než fandit slovenským reportérů a doufat, že dotyční skončí za mřížemi. Vypadá to ale ještě na dlouhý boj.