Pád železné opony: Změna poměrů i módních trendů ve východní Evropě

mim

V době železné opony byly hranice neprodyšně uzavřeny, a to nejen pro fyzický pohyb, ale také co se týče dovozu věcí a módních trendů. Nabídky obchodů byly velice omezené, stejně jako materiálů. Ženy a dívky si proto nejčastěji šily oblečení samy doma, ty šťastnější měly k dispozici a inspiraci alespoň západní časopis Burda. Po revoluci došlo k velké úlevě, která se týkala nejen politických otázek, ale i módních. Co dříve nebylo možné, nyní ano.

Kdo měl za socialismu džíny, byl pán. Po tomto nedostatkovém zboží toužil snad každý a není proto překvapením, že vznikaly jejich nejrůznější napodobeniny – kdo by neznal plísňáky!

Doba socialismu ve střední a východní Evropě byla dobou fádnosti, uniformity a šedi. Elegance nebo noblesa byla velmi silně potlačována a lidé chodili v podstatě v tom samém. Módě vévodily propínací šaty, zástěry, vesty, svetry a roláky. K posunu došlo v 80. letech, kdy se do módy dostaly neonové barvy, zvířecí vzory, mrkváče s vysokým pasem a všudypřítomné vycpávky.

Po pádu železné opony se změnila i móda. Byly dostupné lepší materiály, přejímaly se vzory ze Západu a ze Spojených států. Občas ale došlo i ke smíchání pozůstatků trendů socialismu a kapitalismu. Popularitě se těšily vytažené bílé ponožky v mokasínech, barevná saka větších konfekčních velikostí, havajské košile, množství kapes a boty na platformě.

Tetovaný člověk? Delikvent!

Tetování i piercing byl za socialismu vnímán delikventně, a i proto byl velice potlačován. Bylo to něco nepřípustného a systémem prezentováno jako typické pro vězně, prostitutky a lidi z okraje společnosti. P

orevoluční svobodná doba ale otevřela dveře subkulturám a tetování, piercing, ale i alternativní móda a účesy se mohly začít vyvíjet. Společnost změnila své vnímání a v 90. letech tak začaly vznikat nejrůznější tetovací a alternativní salóny.

Umělé kráse dveře otevřené

Po pádu železné opony došlo také k uvolnění poměrů v oblasti plastických operací, které byly do té doby velmi pečlivě střeženými tajemstvími. Začaly vznikat soukromé plastické kliniky, více či méně odborné, a ženám toužícím po dokonalé kráse se tak začal plnit sen. Začaly se objevovat i ženy toužící po výraznějších změnách a konkrétních stylizacích.

Tato éra zasáhla celou východní Evropu. V Rusku se třeba do podoby Barbie nechala stylizovat Tatjana Tuzova, množstvím plastických operací si dveře do světového showbyznysu chtěli otevřít i Alexander a Irina Shpak. I jejich příběhům se věnuje dokumentární seriál Tenkrát na východě, který odvysílá 6. prosince od 22 hodin televizní stanice Spektrum.

Témata:, ,