Pane Biebere, kam jste dal tu akustiku?

Jana-Moravcova

Kanadský idol teen scény Justin Bieber se rozhodl, že ještě jednou zhodnotí potenciál svých debutových počinů My World a My World 2.0 a jako předvánoční chod naservíruje jakousi akustickou bestofku. Důvod vzniku tohoto kompilačního alba? Zřejmě nějaké kapesné před svátky navíc.

Šestnáctiletý Justin Bieber platí nejen za oceánem za velký objev současné tanagerské scény. Komornější, akustické oživování půl roku starého debutového alba My World 2.0 tedy nelze brát jinak než jako chytrý prodejní tah pro předvánoční trh. Zvlášť, když staré písničky v novém kabátu opravdu nemají co nového nabídnout. Činit z Bieberova R‘n‘Popu duchovně hlubší záležitost se sice jeví jako zajímavý pokus zaujmout i jinou sortu posluchačů než stejně staré slečny, nové verze ale prostě znějí… divně.

Španělka to sama nezvládne
Justin se se svými prvotinami předvedl v celku dobrém světle a na vlnu pop R‘n‘B naskočil v rámci svých hlasových možností jako profík.
Činit z povedeného alba „ještě povedenější“ je ale odvážný počin, který ve valné většině případů kvalitativně končí daleko za původní verzí. A to je bohužel i případ Biebera.
Kredity za vylepšení se dají Justinovi nicméně připsat hned u první skladby One Time. V nové verzi by zapadala do konceptu My World 2.0 lépe než ta původní, přeelektronizovaná. Akusticky sice příliš nezní, zato je mnohem příjemnější a kompilační album sympaticky otevírá.

Justin Bieber a One Time

Zároveň ale nastoluje základní otázku: v čem je nové Bieberovo album opravdu akustické? Na My Worlds Acoustic se totiž nejvíc sází na klasickou španělku, ta ale akustický mód zdaleka neutáhne. Zaujme snad jen v živáku Favourite Girl, její folkový nádech však i tady ničí zbytečné hlasové kudrlinky a finální pobídka, aby fanynky udělaly "nějaký ten bordel".

Intimní atmosféru, která by se dala od akustického alba očekávat, Bieberova výběrovka tak až na výjimky postrádá od začátku do konce; vzhledem k jeho věku a dosavadní prezentaci je velmi těžké Justinovi uvěřit láskyplnou One Less Lonely Girl v kytarové verzi, ale i procítěnou That Should Be Me v čistě klavírně-kytarovém kabátku. Stejně tak je těžké vyrovnat se s přítomností elektronických modifikací hlasu (U Smile) a dalších elektronických prvků (Baby), jež sice nejsou dominantní, ale pracovat s nimi u akustického alba je přeci jen  trochu pokrytecké.

Poslechněte si Pray živě

http://www.youtube.com/watch?v=jmlsSZDRvIg

Justin se svým týmem vybral čtyři skladby z EP My World a pět z debutového alba My World 2.0. Volbu i samotný koncept bestofky ponechme raději bez komentáře, Justin ví sám nejlépe, co ze své tvorby chce prodávat dál pod nálepkou „to nej“. Samotné provedení je ale pod hlavičkou akustický více než diskutabilní. O akustickou notu se sice snaží, nepomůže jí však ani Jaden Smith v Never Say Never, ani nevýrazná novinka Pray. V celku jde totiž prostě jen o skladby, které nezní tolik „elektronicky“ jako dříve; stále se ale nezbavily vlastního R‘n‘B feelingu a ten spolu s pokusem o akustiku zní ve výsledku Justin Bieber - My Worlds Acousticprazvláštně.

Fanynky Justina budou deskou My Worlds Acoustic zřejmě nadšené. Fandové osobní, akustické atmosféry však budou nadmíru zklamaní.

Justin Bieber – My Worlds Acoustic
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 42:09
Seznam skladeb: One Time, Baby, One Less Lonely Girl, Down To Earth, U Smile, Stuck in the Moment, Favourite Girl, That Should Be Me, Never Say Never, Pray (novinka)

Témata:,