Parov Stelar a továrna na elektro swing

Jana-Moravcova

Miláček českéhu publika Rakušan Marcus Füreder alias Parov Stelar nachystal další bonboniéru. Jmenuje se Princess a vychází rovnou ve dvoupatrovém balení. Což je škoda; k dokonalému elektro-swingovému zážitku by úplně stačil jen jeden disk bez zbytečných odboček k remixům a baladám.

Od poslední desky Parov Stelar Coco uběhly tři roky. Füreder je vyplnil nejen koncertováním (v listopadu 2011 se Parov Stelar Band zastavili v pražském Lucerna MusicBaru) a prací na další desce, ale stihl také vydat několik EP.

Poslechněte si Parov Stelar v YouRadiu

Dlouhohrající novinka The Princess spojuje nezaměnitelný producentův elektro-swingový rukopis s jazzem, zkombinovaným se syrovými vibracemi energického new rave. Tenhle tradiční sound skvěle ilustruje pilotní singl Jimmy´s Gang.

Parov Stelar svoje hříčky se zvukem vydává hned na dvou CD. Jednička nabízí v patnácti skladbách nový materiál, kterému vévodí chytlavý Nobody´Fool a Requiem for Annie s tiersenovským nádechem. Bonusy z prvního disku pak ocení nejen příznivci taneční hudby, ale i ti, které baví swingové retro.

Princess patří mezi ty desky, na nichž si "každý najde to své." To ale zákonitě vede k pochybám o koncepci. Nemohla se Princess obejít bez baladických kousků You Got Me There nebo Beautiful Morning, které jako by si Parov Stelar vypůjčil od Mobyho? Desku to bezúčelně brzdí.

http://www.youtube.com/watch?v=1AbrP1GGI3M

Navíc je ale vlastně i druhý disk. Ne že by všechny remixy, singly a vinylové verze zněly špatně, ale většina z nich hudebně ani atmosféricky nic nového nepřináší. Matador Stelar tu působí jako tápající nadšenec, který namísto kvality volí kvantitu; raději zremixuje pecky Jimmy‘s Gang a All Night a přidá další kousky, než aby redukoval, čistil a minimalizoval. Přitom právě disk číslo dvě mohl vyjít za půl roku jako příjemné bonusové EP k nové studiovce.

http://www.youtube.com/watch?v=kqPWSbKSKqw

Škoda. Nový materiál Parov Stelar Bandu je z velké části skvělý a jeho jedinou slabinou je kvalita, z níž Füreder nedokázal vyházet koláčky, které se tak úplně nedopekly. Nejlepší zákusek se v cukrárně jménem The Princess kvůli tomu hledá jen těžce. Nicméně i tady platí, že kdo hledá, najde. A naživo na letošním Colours of Ostrava bude Parov Stelar Band jistě ve formě.

Parov Stelar - PrincessParov Stelar – The Princess
Vydavatel: Etage Noir Recordings
Celkový čas: 1:54:53
Seznam skladeb:
CD1:
Milla’s Dream, All Night, Nobody’s Fool (feat. Cleo Panther), The Princess, Silent Shuffle (feat. Jerry Di Monza), This Game (feat. Anduze), You Got Me There, Dust In The Summer Rain (feat. Lilja Bloom), Requiem For Annie, With You (feat. Lilja Bloom), The Beach, Song For The Crickets, Beautiful Morning, The Fog (feat. Jerry Di Monza), True Romance Part 2 (feat. Lilja Bloom)

CD2: Jimmy’s Gang, Sally’s Dance (feat. Cleo Panther), Booty Swing, Baska Brother, The Phantom (1930 Version), The Snake, Wanna Fete, Oh Yeah, The Vamp (feat. Max The Sax), The Paris Swing Box, All Night (Extended Club Version), A Song For You (feat. Jerry Di Monza), Jimmy’s Gang (Enzo Siffredi Remix)

Témata: