Pátek třináctého je den jako každý druhý. Nudný

Stefan-Titka

Další pokus o vzkříšení hororové legendy přichází do našich kin v režii Marcuse Nispela, který se pomalu, ale jistě zakopává do role pouhého nádeníka, snažícího se vytřískat nějaký ten dolar z teenagerů, kteří nemají v pátek večer co na práci. Devětadvacet let po původním filmu se Jason Vorhees vrací se svou mačetou, aby znovu odpravil několik dotěrných děcek.

Znalci série (a nebo Vřískotu) samozřejmě dobře vědí, že Jason se v původním filmu nevyskytoval. Vrahem byla maminka, která se mstila několika teenagerům za to, že Jasona nechali utopit. A tak skutečné objevení Jasona i s jeho ikonografickými proprietami (hokejová maska, mačeta) proběhlo o nějaký ten rok později. Pro nováčky tvůrci tuto historii krátce zrekapitulují v úvodní scéně, která ještě dává trochu naděje, že by to celé nemuselo být tak špatné. Naděje prý umírá poslední – v případě Pátku třináctého ale pojde záhy poté, co se objeví první teenager, který jede ke Crystal Lake za marihuanou.

Podívejte se na trailer k filmu Pátek třináctého

http://www.youtube.com/watch?v=2LtS3L7Z9fI

Pouze pěkné obrázky a efekty horor nedělají
Nezvykle až asi po pětadvaceti minutách se objeví titulek s názvem filmu, který vás vrhne znovu na začátek. S hrůzou totiž zjistíte, že celá dlouhá úvodní sekvence měla za cíl jen představit sestru Claye Millera (Jared PadaleckiLovců duchů) Whitney (Amanda Righetti), kterou přijíždí do Crystal Lake hledat. Takže noví zbyteční teenageři, nové nezbytné uvádění do děje a další čekání na „akci“. Režisér Marcus Nispel to ale v sobě nemá – nedokáže moc dobře navodit atmosféru, která by se kolem vás omotala a nepříjemně dráždila. Co dovede, to jsou jen pěkné obrázky a efekty. Ty ale dobrý horor automaticky nedělají.

Moc si nepomohl ani s novým přístupem k legendě, kdy sahá do věcí, které u originálu fungovaly nejlépe. Z Jasona je tak zas jen další vesnický buran, který operuje na svém území a chrání svoje teritorium (tedy podobný koncept jako v Nispelově Texaském masakru motorovu pilou). Tohle polidštění a odsupermanizování je vedle jak ta jedle – diváci totiž chtějí absolutní zlo, ne houmlesáka s mačetou, který nastražuje pastičky na své oběti.

Kouzlo „slasherů“ je v tom, že sledujete hloupé lidi a přejete jim smrt, čímž de facto fandíte vrahovi. Co ale dělat u filmu, kde jsou hloupí lidé a navíc nezajímavý vrah?

Nezbývá než čekat na další Halloween Roba Zombieho. Tam je alespoň jistota, že Michael Myers je čisté zlo a ne jen chlapík, co nechce být rušen od oběda. Věřte tomu, že tenhle Pátek třináctého vám přinese smůlu, ať už ho uvidíte v jakýkoli den.

Pátek třináctého (Friday the 13th)
USA, 2009,  97 minut, české titulky
Režie: Marcus Nispel

Hrají: Jared Padalecki, Danielle Panabaker, Derek Mears, Travis Van Winkle, Amanda Righetti
Premiéra v ČR: 23. dubna 2009