Patricie: Komu se nestane, že se opije?

petradamek

Talentovaná zpěvačka Patricie (19) na sebe loni upozornila hostováním na turné Xindla X a česky zpívanou deskou Obamamania; singl Obama jste možná slyšeli z rádia Evropa 2. V rozhovoru pro Kouli Patricie nemluví jen o hudbě, Americe, kde dva roky žila, nebo o alkoholové zkušenosti na maturiťáku, ale i o klucích. "Jejich zájem by teď mohl být klidně větší," usmívá se.

Patricie, tvoje deska Obamamania vyšla před třema měsíci. Jsi ještě pořád v prvotní euforii, nebo už s nadhledem řešíš, co šlo udělat líp?
Nadhled jsem měla už ve chvíli, kdy ta deska vyšla, protože jsem ji nahrávala v delším časovém období. Pokud se člověk snaží zlepšovat, tak vždycky najde věci, které by chtěl udělat líp. Třeba jsem na sobě začala víc pracovat, co se zpěvu týče. Našla jsem si učitelku a snažím se zpívat z hloubky a dostat ven víc energie.

PatricieNázev desky a téma první skladby jsou inspirovány dvouletým pobytem v USA. Jak na tu dobu vzpomínáš?
Jelikož mi bylo teprve jedenáct, všechno kolem sebe jsem vnímala dost intenzivně a některé poznatky mi vylezly až po letech v písničce Obama. Odráží tendenci lidí, kteří se vrhají do zahraničí, protože je doma svrbí nohy a potřebují si něco kompenzovat.
Na to období vzpomínám ráda, protože jsem poznala, že si máme čeho vážit. Uvědomila jsem si svoje kořeny.

Když jsme u amerického prezidenta, chováš k němu nějaké výrazné sympatie nebo antipatie?
No jasně, strašně bych ho chtěla (smích). Ne, vážně. Je to prezident velkého národa a jako velká ryba táhne celé to hejno. Díky tomu vždycky obrátíš pohled spíš na něj než na malé rybičky.

Je docela překvapivé, že po dvou letech v anglicky mluvící zemi jsi desku nazpívala ve své mateřštině.
Já mám češtinu strašně ráda. Zkouším sice psát i v angličtině, ale nejlíp se stejně vyjádříš ve svém vlastním jazyce.

Texty si píšeš převážně sama. Osobně mě zaujala slova k písni Zvyřátka, ve které mluvíš o úskalí alkoholu. Dělá i z tebe alkohol prasátko a hovádko, jak zpíváš?
Určitě, asi z každého. Tahle otázka mě ale docela zaskočila. Mám teď začít vyprávět svoje zážitky, kdy jsem se chovala jako…
Ten text naráží na můj maturitní ples. Strašně jsem se těšila, jak si ho užiju, byla jsem z toho tak nadšená, že jsem se hned v první chvíli stačila připít a následně opít. A ráno hlava v záchodě, klasika. Je to taková písnička o životě.

Patricie – Obama

I v dalších skladbách je zřetelné tvůj osobní otisk. Je pro tebe hudba způsobem, jak se vypovídat?
Spíš je to pro mě způsob, jak transformovat emoce. Jsem to já, prožívám věci a píšu o nich. Na druhou stranu si myslím, že to není jen egoistické stříkání pocitů kolem sebe; doufám, že se s tím lidi ztotožní. Komu se nestane, že se opije? Komu se nestane, že má rád někoho, kdo už někoho má? Kdo není občas naštvanej, jak to kolem nás vypadá?

PatricieNa desce odbíháš od folku a country přes funky až k latině. Který hudební směr je ti nejbližší?
Nejbližší je mi folk. Zrovna teď jedu ze zkoušky a bubeník mi říkal, že všechno, co složím, je takový prostý. Myslím si, že tahle charakteristika docela sedí, protože všechno, co dělám, vychází právě z folku. Ale samozřejmě jde hlavně o aranže.

Jaké jsou Patriciiny pěvecké vzory?
Mám ráda Zuzanu Navarovou. Ona je pro mě osobnost. Taky mám ráda Edith Piaf nebo Janis Joplin.

A někoho ze současných amerických hvězd? Christina Aguilera, Rihanna, Beyoncé?
Christinu
jsem měla ráda, protože má skvělej hlas. Ale vadí mi, jak moc je konformní, jak kopíruje současné trendy. Dovedu si ji představit spíš v soulových polohách. Ale poslouchám i kluky, třeba Jamieho Culluma nebo Boba Dylana.

Fanoušci tě na podzim mohli vidět na turné s Xindlem X. Zalíbil se ti tenhle kočovný život?
Byly to úžasný chvíle, kdy jsme s Xindlem a klukama jezdili po republice, jedli na pumpách a pak se ve tři ve čtyři ráno vraceli domů. Mohla jsem nahlídnout do života muzikantů, kteří se hudbou živí, a rozhodně to byla skvělá zkušenost.

Patricie – Pán Bůh

Právě s Xindlem X v současnosti hraje Dalibor Cidlínský, který ti desku produkoval. Počítáš s jeho pomocí i do budoucna?
Spíš přemýšlím o někom jiném. Chci se vyvíjet. Taky bych našla ráda někoho, koho bude víc bavit folk A hlavně si chci všechny věci napsat sama nebo v rámci kapely.

Patricie: Na koncertě v Protivíně Máš v současnosti nějakou?
Jo, teď mám naprosto úžasnou kapelu. Hrajeme spolu pár měsíců a rozumíme si jak po hudební, tak i po osobní stránce. Intenzivně zkoušíme, máme v plánu pár koncertů a v létě taky nějaké festivaly.

Co si myslíš o SuperStar a podobných talentových soutěžích?
Jednou jsem to zkoušela. Pár koly jsem prošla, ale zas výrazně daleko to nebylo. Moc mi to nesedělo, necítila jsem se dobře. Nejsem člověk, který by chtěl poslouchat „dělej tohle, tady se kruť a teď se ukloň.“

Co Patricie dělá, když zrovna nezpívá?
Kromě toho, že ještě studuju, se věnuju józe a tanci. Ráda čtu, ráda cestuju, jezdím na koni a teď plánuju, že začnu víc fotit. Mě vlastně baví celej život, baví mě žít.

A do toho všeho ještě stíháš svého přítele?
Já ale nemám přítele, kde ses to dočetl?

Asi komunikační šum. Pocítila jsi alespoň od doby, kdy vystupuješ na pódiu a jsi vidět v médiích, zvýšený zájem z mužské strany?
No, mohl by být klidně i větší (smích).

Témata:, ,