Patti Smith v Praze oslaví 40 let od vydání slavné desky Horses

Redakce

Patti Smith chystá turné k oslavě čtyřiceti let od vzniku svého nejslavnějšího (a prvního) alba Horses, které natočila ve dvaceti devíti letech. Jednou ze zastávek bude 5. srpna Divadlo Archa. Vstupenky v předprodeji vyjdou na 1200 Kč. “Bude to hrdá oslava” říká Patti o svém záměru představit na koncertě celé album Horses.

Album Horses z roku 1975 bylo zamýšleno jako “tříakordový rock propojený se silou slova.” Básnířka a výtvarnice Patti začala s improvizacemi své jedinečné směsi písní a halucinačních představ vystupovat dva roky před vznikem desky na pódiích kabaretů a malých klubů za doprovodu kytaristy Kaye a klavíristy Richarda Sohla. Ostřila si své písně během živého vystupování a nechala je působit na rozšiřující se manhattanské undergroundové publikum.

Než se jí v zimě 1975 podařilo získat sedmitýdenní domovské vystupování v tehdy téměř neznámém klubu CBGB v Bowery, její skupina se rozrostla o kytaristu Ivana Krale a bubeníka Jay Dee Daughertyho. Tehdy upoutala pozornost prezidenta gramofirmy Arista Clive Davise, který s ní vzápětí podepsal smlouvu. Desku produkoval John Cale a vyšla 10. listopadu, na den výročí smrti básníka Arthura Rimbauda, jednoho z umělců, kteří měli na Patti největší vliv.

Po této desce následovalo devět dalších alb s původním materiálem, knihy poezie a memoárový bestseller Just Kids; světová turné a vystoupení, stejně jako uvedení do Rock and Roll Hall of Fame. (red)