Percy Jackson zachraňuje svět a brání se propiskou

Eva-Slesingerova

Představte si, že světu vládnou řečtí bohové a dohlíží na nás z Olympu, na který se dostanete jedině rychlovýtahem z Empire State Building. A nedej bože, když se někdo opováží ukrást tak důležitou věc jako je blesk, a hrozí rozpoutáním další světové války. Ještě že stále máme hrdiny, kteří se postaví doslova čemukoliv.

I když se knižní předloha filmu Percy Jackson: Zloděj blesku stala mezi fanoušky žánru fantasy hitem, režisér Chris Columbus snímek neuchopil příliš šťastně a z bestselleru udělal tak trošku lacinou spektakulární podívanou. Pamatujete na první dva díly Herryho Pottera? I ty má na svědomí Columbus, v porovnání s pokračováním slavné série ale rozhodně nevyhrávají.

Je vám dvanáct? Columbus vás naučí
Ve filmu Zloděj blesku se dozvíte, kdo je který bůh, proč se nesmí stýkat se svými potomky (jimž se stejně jako v Harrym Potterovi říká Half Blood) a na které příšery můžete ve starém Řecku narazit. Zažijete nejen cestu filmbájnou mytologií, ale i zábavný výlet po Spojených Státech včetně dostaveníček s populárními postavami; mínotaurem s podobou Pierce Brosnana, medúzou v podání Umy Thurman a Hádesem, vládcem podsvětí (kdo by se divil tomu, že vchod do podsvětí najdete ve skalách se slavným nápisem Hollywood?), který je oblečený jako Mick Jagger.Naleznete perly, jež vás vrátí z podsvětí mezi smrtelníky. Že byste neuhodli, kde takové perly hledat?
Jedna  se nachází třeba i v Las Vegas a obyčejný zaměstnanec s ní točí ruletu v kasínu, v němž nechtěně strávíte i několik let. Další najdete na obrovské soše řecké bohyně v replice kolosea a poslední v tajemné medúzině zahradě, kde každý zkamení po pohledu do medúziných očí. Copak ale nikoho nenapadlo, že když máte tři hlavní hrdiny, kteří potřebují zachránit matku jednoho z nich, budete potřebovat perly čtyři? 

Podívejte se na ukázky z filmu

Jednoznačné plus dostávají ve filmu všechny vizuální efekty, většina dialogů ale ve Zloději blesku působí až směšně. Neubráníte se pocitu, že všechny situace si tu navzájem nahrávají. Možná ale, že je to nakonec i dobře -pokud nebudete film brát příliš vážně, dobře se v kině pobavíte.
Vždyť kdo by čekal, že obyčejné pero může být smrtící zbraní? I hlavní hrdina se tomu, že by se měl ubránit propiskou, smál. A jak byl překvapený, když se v tu nejdůležitější chvíli proměnila v něco opravdu nečekaného…

Percy Jackson: Zloděj blesku
Kanada, USA, 2010, 118 min
Režie: Chris Columbus
Hrají: Logan Lerman, Rosario Dawson, Uma Thurman, Pierce Brosnan, Sean Bean, Alexandra Daddario, Catherine Keener, Steve Coogan, Kevin McKidd, Melina Kanakaredes, Erica Cerra, Brandon T. Jackson, Joe Pantoliano
Premiéra v ČR: 11. února 2010