Petr Bende: Můj dvouletý syn už směle bubnuje

Hana-Slivova

Vánoční koncerty, takový je až do svátků program čerstvě dvojnásobného otce Petra Bende. Nedávno mu také vyšla třetí deska, na které se kromě jeho textů objeví i slova autorů, jež objevil přes projekt písničkáře Slávka Janouška Textařská dílna. „Pokud je nápad jiného textaře lepší než ten můj, nemám problém ho přijmout,“ říká moravský skladatel a multiinstrumentalista Bende.  

Na vánočních koncertech, které aktuálně hrajete po celé republice, vás doprovází Helena Zeťová, Ilona Csáková, cimbálovka nebo velký sbor. Jak se do takové více méně popové sestavy dostal folkový písničkář Slávek Janoušek?  
Se Slávkem se znám skoro patnáct let, byl u zrodu mojí první kapely a hrával jsem u něj na festivale na hradě Svojanov. Tentokrát se podílel na mé nové desce Trojka. Oslovil jsem ho, protože má na internetu bezvadný projekt jménem Textová dílna.

Co je to za projekt?
Jde o blog, kde se shlukují mladí básníci, folkaři a další lidi. Vkládají sem svoje texty, básničky a zhudebněné věci, o kterých pak ostatní diskutují a vymýšlejí další texty.
Měl jsem natočené demáče a se Slávkem jsme z Textařské dílny vybrali patnáct lidí, kterým jsme je rozdali. Na jednu skladbu jsem tak dostal zpátky třeba dvanáct textů. Na desku jsme nakonec použili nejen slova Slávka Janouška, ale i Ivoše Cicvárka nebo Lady Šimíčkové.

Proč jste se rozhodl, že si pro třetí desku najdete „externí“ textaře, když dvě předchozí jste si až na výjimky textoval sám?
Chtěl jsem zkusit něco nového a tahle metoda mi přišla neotřelá, novodobá. Je to šance pro další autory, se kterými navíc potom můžu dál spolupracovat. Pokud je nápad jiného textaře lepší než ten můj, nemám problém ho přijmout.

Poslechněte si Petra Bende v YouRadiu

Jste z jihomoravského Újezda u Rosic, žijete v Ostravě, ke spolupráci jste si vybral tamní autory, turné s vámi jede cimbálovka. Působíte jako moravský patriot, napadlo vás někdy, že byste dělal hudbu anglicky?
Několikrát, měli jsme i různé nabídky, třeba singl Anděl perutí mách jsme zpívali i anglicky. Já mám ale češtinu a Moravu tak v srdci, že jiný jazyk vůbec neřeším. Pokud za vámi nestojí velké vydavatelství, stejně nemáte moc šancí dostat se ven. Spíš se snažím fungovat tam, kde mě to baví, tedy v České republice. A směrem k fanouškům je čeština rozhodně výhoda.

V jednom rozhlasovém rozhovoru jste s moderátorem mluvil o koncertech, na kterých jste nedávno byl. Příští rok přijedou do Prahy Colplday a Red Hot Chili Peppers, koho byste si tu přál vy?
Léta jsem si přál vidět Faith No More, což se mi splnilo; chlapci se konečně dali do kupy. Asi jim došly peníze, vždyť léta říkali, že se nemůžou ani cítit. Loni jsem byl v Mnichově na U2, to byl asi největší zážitek a zároveň splněný sen. Rád bych ale ještě viděl Jamieho Culluma, toho jsem před dvěma lety na Colours of Ostrava nestihl.

Petr Bende: Vánoční koncerty 2011

Máte dva syny, staršímu je dva a půl roku. Vy sám hrajete na bicí od pěti let. Jak zareagujete, až za vámi synek za dva přijde s tím, že chce taky hrát na bubny?
Syn dostal před rokem od mých rodičů elektrické bicí. Hned, jak zjistil, na co to je, vzal mi paličky a od té doby směle bubnuje. Když hráli v Ostravě moji kamarádi No Name, vzal jsem ho na zvukovku a hned se hrnul k bubnům. Takže nějaké předpoklady tam asi budou (usmívá se).

Aktuálně vychází řada desek vašich kolegů ze SuperStar. Novinky mají Denis Lacho, Sámer Issa, Gabriela Gunčíková, máte čas a chuť to sledovat?
Rád si poslechnu Gábinu Gunčíkovou, jako Jihomoravák ji přes její kapelu znám ještě dávno před tím, než byla v SuperStar. 

Témata:,