Petr Bende: Na jižní Moravě jsou lidé dobří jako jejich víno


Už v sobotu 20. září 2014 se uskuteční na náměstí v krásném jihomoravském městečku Dolní Dunajovice I. ročník benefičního koncertu (od 18 hodin) a dolnodunajovického rejdění (od 13 hodin) Křídla motýlí, jehož výtěžek je určen pro občanské sdružení Debra – nemoc motýlích křídel, jež sídlí v brněnské nemocnici. Na koncertu vystoupí Ilona Csáková, Petr Bende, Kamelie, Martin France, Marcela Březinová, Sámer Issa, Jiří Zonyga, Holki, Thomas Puskailer, Leona Šenková, Gabriela Goldová nebo Markéta Zehrerová. Koncert moderuje Markéta Mayerová a jeho výtěžek si přijde převzít osobně patronka občanského sdružení Debra herečka Jitka Čvančarová. My jsme položili pár otázek Petru Bendemu.

Proč jste se rozhodl podpořit benefiční koncert Křídla motýlí?
Jelikož jsem se na Moravě narodil, tak chci podpořit dobrou věc alespoň tím nejmenším, že přijdu zazpívat. S pořadatelem a zpěvákem Martinem Francem jsem v kontaktu a vždycky jsme o spolupráci hovořili. Tak se to teď povedlo a doufám, že se koncert vyvede a přijde mnoho fanoušků, kteří tak podpoří koncert Křídla motýlí.

Setkal jste se někdy s nemocí motýlích křídel?
Přiznám se, že většinou spíše z doslechu, nebo v televizi, nebo na internetu. Jsem rád, že mohu být nápomocen.

Koncert se uskuteční v jihomoravském městečku Dolní Dunajovice, už jste v něm někdy byl?
Ano samozřejmě. Jezdil jsem mnoho let nejdříve s rodiči, a pak i s partou kamarádů na Mušov kempovat a Dolní Dunajovice jsou nedaleko, tak jsem tam taky několikrát zavítal. V Mikulově i na Mušově jsem odehrál několik koncertů a těším se moc do tohoto kraje, který je mi opravdu blízký.

K jižní Moravě patří neodmyslitelně víno, jaké máte nejraději?
No nejraději? Na Moravě jsou dobrá vína snoubená s životem vinařů. Pokud je poctivý a dobrý vinař, má vína všechny krásná a naopak. Takže všechno je v lidech a až pak následně ve vínu. A na jižní Moravě jsou lidé dobří jako jejich víno.

Jak jste prožil léto?
Přes léto jsem s mojí kapelou, někdy i s cimbálkou odjel více než čtyřicet koncertů po celé republice. Počasí sice letos bylo všelijaké, ale vystoupení, které jsme mohli prožít byly nádherná. Jednak díky skvělé návštěvnosti a také energii. Po všech mých hudebních letech to bylo v mé muzikantské kariéře nejúspěšnější léto.

Kde jste byl na dovolené?
Stihl jsem s rodinou ještě než propukly prázdniny dovolenou v Turecku. Děti si to náramně užily a já s ženou si aktivně odpočinul.

Co připravujete pro své fanoušky do konce roku?
Počas letních koncertů jsme na festivalu Vysočina fest natočili Live CD a DVD s mojí kapelou a cimbálovkou. Opravdu rockový festivalový set, který bude stát za to. Následně teď mám ještě do konce října pár koncertů. Z nichž jeden je velmi speciální a tím je akustický koncert s mojí kapelou v hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Budeme hrát písně které jsme dlouho nehráli, v netradičních úpravách a hostem koncertu bude můj kamarád, písničkář Pavel Helan. Zde také pořídíme live záznam na CD a DVD. Od října do listopadu si dáváme s kapelou volno, abych jednak mohl připravit obě kompilace ve studiu, a také budeme zkoušet na připravované Vánoční turné 2014. Obě tato DVD a CD vyjdou v listopadu a k dostání budou již na zmiňovaných vánočních koncertech. Vánoční turné tradičně začínáme na konci listopadu a bude mít šestnáct koncertů po celé ČR a jeden již tradičně v zahraničí.

Témata: