Petr Kotvald vyráží na vánoční turné, zazpívá se sbory


Série komorních akustických vánočních koncertů čeká Petra Kotvalda a jeho přátele od 24. listopadu do 17. prosince, od Příbrami až po Prahu.

Zpěvák své miniturné nazval podle svého hitu Vánoce hrajou glórijá (aneb Od Ondřeje ke Třem králům). Do východních Čech zavítá pouze jednou: v sobotu 3. prosince do Třebechovic pod Orebem, kde jej doprovodí místní dětský pěvecký sbor.

Na jeho vánočních koncertech zazní skladby klasiků Vivaldiho, Bacha či Bersteina, ale i novodobých mistrů Chaplina, Brela nebo Stinga.

O minulosti i současnosti Petra Kotvalda, jeho tílku, albové novince, rodině i nové vánoční písni více v následujícím rozhovoru…

Rozhovor s Petrem

Petře, prozraďte – co by dnes 
ve vašem životě bylo jinak, kdybyste nezpíval s Hankou Zagorovou a nenatočil se Stanislavem Hložkem v roce 1982 hit Holky z naší školky?

Kdyby neexistuje, ale budiž. Svými rozhodnutími měníme okamžité chvíle méně či více očividně a ovlivňujeme tak tok následných událostí. Přesto věřím, že se každým rozhodnutím jen na kratší či delší čas odchylujeme od hlavní trasy. Že dál držíme námi či nám daný směr. Že pět společných let s Hankou a Holkami zanechalo ve mně a našich končinách svůj otisk, přesto to byla odbočka a jen pětina času, který jsem měl a mám pro sebe a pro své posluchače.

Obecně – kdy se zpěvák rozhodne natočit novou desku? Když nashromáždí dost nových skladeb, nebo když si o ni fanoušci začnou říkat?

Jedna varianta je pevná smlouva s vydavatelstvím a tlak z jeho strany, že musíte dostát závazkům; jde prioritně o obchod. Ve druhém případě CD vzniká jako výsledek uměleckého přetlaku tvůrců, autorů a interpreta. Jako potřeba zhmotnění nápadů, pocitů, prožitků. Až během natáčení nastává martyrium jednání s vydavatelem, kde i přes představy o úžasném a jedinečném uměleckém díle stejně narazíte hlavně na jeho představy o dobrém obchodu.

Která píseň z nového CD je vaší nej?

Těžká volba. Dělám tvrdý výběr, proto je pro mě každá píseň jedinečná, smysluplná. A postupně jsem během natáčení vždy přesvědčen, že právě ta, na které pracuji, je tou vyvolenou. Obsahuje jen to nejlepší ze mě. Tak nahodile: Titulní pop-šanson Právě tady… právě teď, Hully Gully, taneční Oči ptáka, lyrické Počínání. Album čítá třináct novinek včetně úžasné vánoční Dál sníh padá.

Hodně si právě jí užíváte, že?

Ano, je to trefa do černého. Má šanci sesadit z pomyslného mediálního trůnu svou o 12 let starší sestru Vánoce hrajou glórijá. Jindra Parma je geniální autor, omezení jeho tvorby jen na českou kotlinu považuju za velkou škodu. Od Aše na západ by byl za své skladby uznávanou autorskou celebritou. Třeba Mike Moran, autor Mercuryho Barcelony, neskrýval při našem setkání obdiv nad Milujem se čím dál víc i Mumulandem.

Na desce ovšem nemáte jedinou celou vlastní píseň…

Nemám autorské ambice. Je to pohodlné, vedle autorů jako jsou Jindřich Parma a Pavel Cmíral. Mám obrovské štěstí, že jsme se potkali.

Bavíte se o nových písních doma? „Smí“ být žena a dcera jejich prvními kritiky?

Slyší vždy první demo snímky ještě bez textů, zajímají mě jejich úplně první reakce. Ne že bych se jimi řídil, ale rozhodně to něco napoví. A pak už jen slyší první mixy, mnou nazpívané plné varianty. S výjimkou Viktorky, ta je součástí týmu a podílí se na natáčení některých vokálních pěveckých partů.

V bookletu CD jste vyfocený na motorce, v obleku, s rozhalenkou jakoby po flámu, v nátělníku, v černých brýlích u auta. Bylo zábavné ty snímky fotit?

Bylo to zábavné, a plně v režii fotografky Lenky Hatašové. Do té doby jsem nemusel motorky, přijdou mi trochu country, klobouk a tílko bych si rozhodně nevzal ani na zahradu. To víte, konzervativní rak. Lenka mě postrčila, jsem jí za to moc vděčný. Fotky k albu vypadají skvěle.

Text: Deník.cz

Témata: