Petru Mukovi by bylo 50 let. Vzpomínat na něj bude koncert a 3CD

Redakce

Zpěvák Petr Muk dostane k nedožitým padesátinám, které připadají na dnešek, kompilaci Platinum Collection. Nahrávka je rozdělena do tří částí: CD 1 je věnováno synthpopovému Oceánu, CD 2 skupině Shalom, která se soustředila na texty ovlivněné vírou, a CD 3 sólové dráze. Výběr písní probíhal v průběhu loňského roku na webu, kde pro třikrát 15 favoritů z jednotlivých období hlasovali „přátelé“ facebookových stránek Petra Muka. Pořadí skladeb na jednotlivých albech pak určily získané hlasy.

Do celkového počtu padesáti písní k padesáti Mukovým nedožitým rokům byly jako bonusy doplněny některé pro něj zásadní skladby. Na CD Oceánu proto přibyly skladby Havrani a Braň se touhám, v obou případech také s jeho texty. Shalomský disk doplnila Dvojhvězda s Petra Kučery a textem Petra Honse, dlouholetých spolupracovníků. Sólovou éru pak uzavírají skladby z Mukova debutového alba z roku 1997: Dál do srdcí a Okno v nebi.

Hudebníka připomene také speciální koncert 22. února v pražském Lucerna Music Baru. Na jeho počest zahrají Petr Kučera, Jan Vozáry, Petr Kolář nebo Petr Hons, křít se bude také 3CD.

Petr Muk vystudoval stavební průmyslovku v Českých Budějovicích. Začínal v punkových kapelách, v roce 1985 spoluzaložil kultovní skupinu Oceán, který prodal více než 400 tisíc desek. S Petry Kučerou a Honsem vytvořil v roce 1992 projekt Shalom.

„Byl váhající, jemný a pronásledovaný depresemi. Měl vrcholy i mělčiny, ale mnohé jeho písně patří v hudbě k tomu nejlepšímu z posledních pětadvaceti let,“ říká hudební publicista Josef Vlček. „Budu navždy šťastný, že se nám s Petrem podařilo natočit tak dobré album, jakým bylo V bludišti dnů, a navždy nešťastný, že po něm už nemohlo vzniknout další. Tvořit s Petrem znamenalo pustit si ho do svého života a zároveň přijmout pozvání do života jeho, tak pestrého i komplikovaného. Za tuhle zkušenost nepřestanu být Petrovi vděčný,“ dodává skladatel Luděk Fiala.

Petr Muk zemřel v květnu roku 2010. Udusil se ve spánku poté, co vypil větší množství alkoholu. (red)