Piráti na vlnách – loď plná muziky právě vyplouvá


Píše se rok 1966 a rozhlasová stanice BBC vysílá populární hudbu jen dvě hodiny denně. To samozřejmě nemůže stačit mladé generaci, která usíná s tranzistorovým rádiem pod polštářem.Tak se rodí pirátské plavidlo, brázdící vody Severního moře a hrající rock and roll ve dne v noci.

Tato loď je plná excentriků a bláznů všeho druhu. Američan přezdívaný „Hrabě“, Půlnoční mlčenlivý Mark, lesbická kuchařka či ďábelský svůdník Gavin, to je jen několik příkladů postaviček, mezi které se dostane hlavní hrdina Carl. Student vyhozený ze školy, kterého matka poslala na „převýchovu“ právě sem.

Pohled do zákulisí pirátské rozhlasové stanice
Režisér Richard Curtis zve diváky po předchozí Lásce nebeské na další plavbu, tentokrát s Piráty na vlnách. Stále se drží žánru romantické komedie, hrdinové jsou přes svoje sexuální či drogové excesy v podstatě snílci s „dobrým srdcem“ a smyslem pro humor a temnější lidské stránky tu téměř nevystrčí růžky. Prostřednictvím Carla (Tom Sturridge) nahlédneme do zákulisí pirátské rozhlasové stanice a nejeden divák si přeje být na jeho místě. Loď se jeví jako ideální místo pro život. Je tu spousta muziky, srandy a každou chvíli připlouvají čluny přeplněné ženami a dívkami, které se chtějí setkat se svými idoly. Pouze ministr pro rozhlasové vysílání dumá, jak pirátům zatnout tipec.

Výborná muzika a herci, vtipné dialogy
Snímek má dvě hodiny, ale díky tempu a také nasládlé a barevné atmosféře uvolněných „šedesátek“, která se tvůrcům do filmu podařila dostat, si délku nejspíš ani neuvědomíte. Film je napěchovaný výbornými herci a vtipnými scénkami s vypointovanými dialogy. Dohromady ale netvoří kompaktní děj, spíše jsou to střípky osudů zúčastněných postav. Někoho přiblíží víc, někoho míň, někdo zůstává po většinu času ve druhém či třetím plánu.

Podívejte se na trailer filmu

Kdyby nebylo finálního dramatu, kdy jde pirátům doslova o život, vlastně by si divák ani nevzpomenul, o čem film je. Ne proto, že by se tu nic neřešilo, témat je víc než dost: láska, zrada, Carlova první erotická zkušenost či jeho hledání otce. Ovšem právě kvůli epizodickému charakteru celého děje se žádné téma nejeví důležitější než ostatní. Zradí tě holka? Najdeš si jinou, nebo počkáš, až se vybouří a vrátí. A u toho bude znít Cohenova  Marianne. Nebo drásavá píseň Janis Joplin. Nejdůležitější roli totiž v tomto filmu hraje hudba. Ta, která je pro nás už klasikou, v 60. letech ale znamenala revoluci. Dýchá z ní volnost a rebelantství a je působivým komentářem děje. (Na Kouli si přečtěte recenzi soundtracku.) Pokud jste obdivovateli právě této hudební éry, nechte se unášet na vlnách Pirátů. Ale pozor, ať se příliš nevzdálíte břehu!

Poslechněte si Marianne od Leonarda Cohena

Piráti na vlnách (The Boat That Rocked)
Velká Británie / Německo, 2009, délka 129 minut
Režie: Richard Curtie
Hrají: Bill Nighy, Kenneth Branagh, Nick Frost, Phillip Seymour Hoffman, Rhys Ifans, January Jones, Gemma Arterton, Tom Sturridge, Jack Davenport, Emma Thompson
Premiéra v ČR: 30. července 2009