Písničkář Adam Katona publikuje debutový román


Pseudoprávníci, tak se jmenuje autorský román písničkáře, textaře, básníka a spisovatele Adama Katony, na kterém pracoval podle vlastních slov s přestávkami 11 let. Román je přístupný od 29. září 2014 na webu www.katona.wz.cz/proza.htm a je publikovaný v první řadě jako e-kniha dále určená pro servery, shopy a úložiště zabývající se e-knihami.

    „Nečekejte ale v žádném případě něco z plzeňské právnické fakulty,“ říká autor se smíchem. „Pseudo právo“ je metafora, román se zabývá myšlenkou, že nalezená láska a štěstí v životě není podle práva a zásluh. „Klišovitou love story ale taky opravdu nenabídnu. Příběh je na rozhraní legrace a smutku, poezie a vulgarity, potácení se mezi Bohem a Ďáblem v životě. Každý někdo někým trochu byl nebo je a věci se tam někdy shluknou tak divně, jak jen je to v životě možné,“ dodává Katona. Svébytné realistické dílko spíše překvapí otevřeností, bystrý čtenář pochopí velkou porci nadsázky a najde přesah.

    Kniha má 2 části. V první se mladý začínající hudebník a učitel vyšší odborné školy Alan Kornel zamiluje do své žákyně Žanety, záhy však zjistí, že se o ni uchází i jeho starší a zkušenější kolega.

    V druhé části prodělá hlavní postava vývoj, zběsile se potácí mezi svými sny o životě a vztahy, až se nešťastně zamiluje do dospívající, nádherné Andrey, která je čerstvě zadaná a zamilovaná do svého přítele, a stává se tak sám podobný svému soku v 1. části. Všechno by ale snad mělo dobře dopadnout. Po celou dobu je katalyzátorem myšlenek a pocitů hlavní postavy kamarád Ondřej. S ním vede Alan originální debaty při společných pitkách, kdy s hektolitry alkoholu zkoumají svá nitra.

    Protože autor je sám i hudebník, novelistický román obsahuje metaforické odkazy na řadu známých umělců různých žánrů a údobí a jejich dílo. Jsou zde zmíněni například zpěváci Vlasta Redl, Karel Kryl, japonský elektronický DJ Towa Tei, Honza Nedvěd, Eva Kostolányiová, Johnny Cash, kapely Vltava, Fleret, nebo maďarský novelista a básník Dezső Kosztolányi. Postava Markétky připomíná známou Bulgakovovu hrdinku.

    Nechte se oslovit a možná najít i část sebe ve zbrusu nových Pseudoprávnících. Vychází v první řadě jako e-kniha na webu www.katona.wz.cz v sekci texty/próza 29. září 2014. Originální e-kniha 210 číslovaných stran.

Témata: